alexa verify

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Nuri Conker

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Nuri Conker
Giriş Tarihi: 11.01.2017 13:10 Güncelleme Tarihi: 11.01.2017 13:10 821 Okunma 0

Mehmet Nuri Conker , Türk asker ve siyasetçi.

Haber: Ozan Koltuk - 1902'de Harbiye'yi, 1905'de Harp Akademisi'ni bitirdi. 1920 Haziran'ında Ankara'ya gelerek Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Kendisine önce TBMM tarafından basın ve istihbarat müdürlüğü görevi, bir süre sonra da Ankara Bölge komutanlığı verildi. Kısa bir süre de Ankara valiliği yaptı. 1921 Mart ayı için de bazı satın alma işleri için Almanya'ya gönderildi; Eylül 1920, Mart 1921 tarihlerinde 41. Tümen komutanlığı ve aynı zaman da Adana Valiliği görevini yürüttü.

1921 yılında kendi isteğiyle emekli olmuştur. TBMM II., ve III. Kütahya, IV. Dönem (Ara Seçim) ve V. Dönem Gaziantep Milletvekilliği, II. Dönem 5. Sube Başkanı, IV. Dönem Parlamentolar Türk Grubu Kurucu Üyeliği, V. Dönem TBMM Baskanvekilliği yaptı.

ATATÜRK İLE ARKADAŞLIĞI
Atatürk'ün çocukluk ve silah arkadaşıdır. Atatürk, Nuri Conker'i çok severdi. Selânik'te mahalle arkadaşı, sonra Askeri Rüştiyede, Manastır İdadisinde, İstanbul Harbiye Mektebinde, Harp Akademisinde okul arkadaşlığı etmişlerdir. Hemen hemen aynı yerlerde görev yapmışlardır. Bunlar sırasıyla şöyledir:

Selânik'te Üçüncü Ordu,
Hareket Ordusu, Arnavutluk Harekâtı,
Afrika'da Trablusgarp ve Bingazi Muharebeleri,
Çanakkale Anafartalar ve Conkbayırı Muharebeleri,
Doğu'da Muş Cephesi,
İstiklâl Harbi ve inkılâplar devridir.


Nuri Conker ölünceye kadar çoğunlukla beraber bulunmuşlardır. Atatürk onun arkadaşlığını daima aramış ve birbirlerine karşı vefalı dost olmuşlardır. Onunla şakalaşmaları, konuşmaları samimi bir hava içinde geçerdi. Conker, Latife Hanım dışında Atatürk'le ulu orta senli benli konuşup, ona adıyla ("Kemal" diyerek) hitap edebilen tek kişi olup, Atatürk'ün, annesinden sonra ölümüne en çok üzüldüğü kişidir.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90