alexa verify

Elazığ alabalık yetiştiriciliğinde zirvede

Elazığ alabalık yetiştiriciliğinde zirvede
Giriş Tarihi: 30.11.2016 18:40 137 Okunma 0

Türkiye'de alabalık yetiştiriciliğinde ilk sırada yer alan Elazığ'da, alabalık üretimi geçen yıla göre yüzde 30 artarak 14 bin ton seviyesine ulaştı.

Haber: Anadolu Ajansı - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Keban ile Karakaya Baraj Gölü ve Hazar Gölü ile 68 bin hektar su yüzeyi alanına sahip kentin su ürünleri üretimi açısından önemli potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Kentte alabalık üretiminin yüzde 99'unun gerçekleştiği Keban'da üretime resmen 2004 yılında başlandığını ve kurulan 13 tesis ile 330 ton alabalık üretimi gerçekleştiğini ifade eden Karahan, yıllar içerisinde alabalık yetiştiriciliğinin ilçede hızla büyüdüğünü söyledi.

Alabalık üretiminin 2011 yılında 14 bin 867 ton ile en yüksek seviyesini gördüğünü ve devam eden yıllarda ortalama 13 bin tonluk üretimle Elazığ'ın alabalık yetiştiriciliğinde Türkiye'de ilk sıraya yerleştiğini belirten Karahan, uzun yıllardır birinciliği koruduğunu kaydetti.

Bu yıl 56 milyon yavru alabalık yetiştirildi
Karahan, kentte alabalık yetiştiriciliğinin büyük yükseliş gösterdiği son 6 yılın verileri karşılaştırıldığında, bu yılın alabalık yetiştiriciliği açısından bereketli bir yıl olduğunu dile getirdi.

Kentte 2011-2015 yıllarında ortalama 64 milyon yavru alabalık üretildiğini ve bundan ortalama 13 bin ton porsiyonluk alabalık üretimi gerçekleştiğine işaret eden Karahan, bu yıl 56 milyon alabalık ile ortalamanın üstünde porsiyonluk alabalık üretimi gerçekleştiğini kaydetti.

Alabalık üretim miktarının su kalitesi ile temel olarak suyun debisinden etkilenebildiğini ifade eden Karahan, her geçen yıl daha modern sistemlerin kullanılmasının da verimi artırdığını vurguladı.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90