alexa verify

Komana Antik Kentin'de Mısır'dan gelen altın küpe bulundu

Komana Antik Kentinde Mısırdan gelen altın küpe bulundu
Giriş Tarihi: 13.11.2015 12:41 736 Okunma 0

Tokat'taki Komana Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında dünyada bir iki örneği olan cam şişe ile Mısır Fatımi Hanedanlığı'ndan Tokat'a ulaşmış bir çift altın küpe bulundu.

Haber: Fatma Güler - TOKAT / İHA - Kaynaklarda Tanrıça Ma’ya adanmış olan 6 bin kölenin tapınak arazilerinde çalıştığı yer alan Tokat Komana Antik Kenti ile ilgili sempozyum düzenlendi.

Programda konuşma yapan Tokat Valisi Cevdet Can, kentin birçok alanda sıçramasının an meselesi olduğunu kaydetti.

Turizmin antik kentler bölümü ile alakalı Tokat'ta iki büyük değer olduğunu ifade eden Vali Can, "Biri Komana Antik Kenti, bir diğeri Sebastapolis Antik Kenti. Komana Antik Kenti'nde de öyle bir sistem kuralım ki geleceğe ışık tutsun ve bunu biz ekonomik değere dönüştürelim” dedi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise, arkeolojik, kültürel, tarihin korunma sürecinde belediyenin rolü, yaptığı çalışmalar ve yapması gerekenlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Belediye denildiğinde akla alt yapıdan üst yapıya, diğer taraftan insanların temiz çevrede yaşanabilir bir kent yaşamasından sağlıklı ürünler yemesine kadar birçok görevin geldiğini ifade eden Başkan Eroğlu, “Biz sadece belediyemizi bunlarla ibaret görmüyoruz. Güzel bir söz var; 'Bir şehrin geleceği yöneticilerinin vizyonuna bağlıdır' diye. Biz onun için vizyonumuzu şehrin ekonomisinden istihdamına, şehrin daha bir üst lige çıkması için gereken neler varsa yapılması, diğer taraftan tarih ve turizme katkı sağlamamız gerektiği düşüncesi ile çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdurrahman Akyüz de, Komana Antik Kenti'nde yaklaşık 8 yıldır devam eden kazı çalışmalarında önemli eserlerin ortaya çıkarıldığını kaydetti.
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Yerleşim Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Burcu Erciyas ise, Komana Antik Kenti'nin Tokat’a katkıları konusunda sunum yaptı. Komana’nın önemli bir ticaret ve ibadet merkezi olduğuna dikkat çeken Erciyas, kazı çalışmalarında önemli eserlerin ortaya çıkarıldığını ifade ederek, “Komana, Milattan Önce ikinci 100 yıla kadar kazılarda elde ettiğimiz Helenistik, Roma dönemi, önemli bir orta Bizans üzerine Danişmend yerleşimi. Üzerine Selçuklu ve Osmanlı yerleşimi ile bugünkü Gümenek köyü cumhuriyet dönemi yerleşimi olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

ANTİK KENTTE ORTAYA ÇIKARILAN ÖNEMLİ ESERLER
Erciyas, Komana’da cam şişe gibi nadir bir eser bulunduğunu ifade ederek, “Belki bir, belki iki tane örneği var. Onlarda özel koleksiyonlarda yer alıyor. Bu camın ithal edildiğini düşünüyoruz. Kazıda bulunan bir çift altın küpe ise Fatımi Hanedanlığı'ndan geliyor. Yani Mısır’dan buraya ulaşmış bir altın küpe. Bu tür eserler ve daha nice ithal edildiğini anladığımız seramik ve çanak çömleklerle Tokat’ın o günlerde dahi ne kadar önemli bir ticari kesişme noktasında olduğunu ortaya koyuyor bu veriler” dedi.

KOMANA ANTİK KENTİ
Tokat-Niksar ve Tokat-Almus yolunun üzerinde Yeşilırmak Nehri kenarında yer alan Komana Antik Kenti’nde Roma ve Helenistik döneme ait izlerin bulunması amacıyla başlatılan kazı çalışmaları 8 yıldır devam ediyor. Komana, Armenia’dan gelen tüccarlar tarafından çokça rağbet edilen bir ticaret merkezi olarak biliniyor. Mitridat Krallığı’nın yönetiminde önemli bir kültür merkezi olan ve Roma İmparatorluğu döneminde de özerkliğini koruyan Komana’da yapılan kazı çal

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Tuba kazdal 25.07.2017 23:20
Bir Tokatlı olarak kazı çalışmalarını netten takip ediyorum.Ve Tokatlı olmaktan gurur duyuyorum.Herkesi bu güzel memleketi görmeye davet ediyorum.Kazi çalışanlarının başarılarının devamını diliyorum.Burcu hanima CK teşekkür ediyorum. Bu güzelliklerin gün yüzüne çıkmasında ki çabalarından dolayı.
wowwo haber detay altı 620*90