Prof.Dr.Haluk Çokuğraş; ''Çocuklarda Astım ve Bronşiyale''

4 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısı ile, TÜSAD Basın Toplantısında konuşan Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof.Dr.Haluk Çokuğraş, ''astım yerine sıklıkla “Bronşit, spastik bronşit, zatürre başlangıcı…” gibi doğru olmayan tanılar konulduğunu da üzülerek görüyo

Prof.Dr.Haluk Çokuğraş, konuşmasına şöyle devam etti; " Astım çocukluk yaş grubunun en sık rastlanan kronik gidişli solunum yolu hastalığıdır. Ülkemizde yöresel farklılıklar olmakla birlikte, genel olarak çocukların %8-10 kadarında astım görülmektedir. Astımın sıklığında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, özellikle çocukluk yaş grubunda ciddi bir artış gözlenmektedir.

Astım çocuklarda büyük oranda alerjik etmenlerle ortaya çıkmakla birlikte, özellikle küçük yaşlarda sık geçirilen virüs enfeksiyonları da astım atağına yol açmaktadır.
Çocuklarda pasif sigara içiciliği de astım atağını başlatan önemli bir nedendir. Astımlı çocukların anne ve babalarının (balkonda, pencere kenarında, başka bir odada… bile) sigara içmeye hakları yoktur.

Astım tanısı çocuklarda sıklıkla iyi bir hikaye almakla ve muayene ile konur. Yapılacak tüm diğer testler sadece tanıyı desteklemek içindir.

Bu arada astım yerine sıklıkla “Bronşit, spastik bronşit, zatürre başlangıcı…” gibi doğru olmayan tanılar konulduğunu da üzülerek görüyoruz.

Astım tanısı alan çocukların tedavisinde temel olarak, solunum yoluyla alınabilen bazı ilaçların, gerektiği kadar uzun bir süre kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçlar doğru kullanıldığında son derecede güvenilir ve etkili ilaçlardır.

Astım tanısı almış olan çocukların sadece çok küçük bir kısmı “aşı” tedavisinden yarar görebilir. Başka bir deyişle, astım tanısı alan her çocuğun aşılar ile tedavi edilmesi son derecede yanlıştır.

İyi tedavi edilen ve hekim ile anne-baba arasında iyi bir uyum sağlanan çocukların büyük bölümünde, tedaviler ile çok iyi sonuçlar alınmakta, çocuklar yaşamlarını sorunsuz sürdürebilmektedirler."Yorumlar1
Onay Bekleyenler0

Yorum Ekle