alexa verify

Yoğun kar yağışı geliyor

Yoğun kar yağışı geliyor
Giriş Tarihi: 15.11.2016 11:09 2435 Okunma 0

Çarşamba günü yağışlı hava alanını genişletecek. Bazı illerde yoğun kar yağışı bekleniyor

Haber: İnternet Haber Servisi - Yurdun kuzey kesimlerinde yağışlı sistem etkili oluyor. Marmara'nın doğusunda hafif şiddetli yağmurlar var. Karadeniz kıyılarında yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Artvin çevresinde kar beklentisi var. 

Marmara'nın doğusu, Karadeniz kıyıları ile bugün (Salı)akşam saatlerinden itibaren Karadeniz'in iç kesimleri ile Yozgat ve Sivas çevreleri ile gece saatlerinden sonra Kırşehir, Nevşehir, Osmaniye ve Hatay çevreleri ile Adana'nın doğu, Erzincan'ın kuzey kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; genellikle yağmur, akşam saatlerinden itibaren Karadeniz'in iç kesimleri ile Kırşehir, Yozgat ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde İç Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Çarşamba günü yağış alanını genişletiyor. Sıcaklıkların düşüşüyle beraber yağmur yerini karla karışık yağmur ve kara bırakıyor. 
 
Marmara'nın doğusunda yağmurlar var. İç Anadolu'nun doğu kesimlerinde kar, batı ve iç kesimlerinde karla karışık yağmur bekleniyor. 
 
Karadeniz'deki yağışlar kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde olacak. İç ve yüksek kesimlerde kar ve karla karışık yağmur şeklinde gerçekleşecek. 

Doğu Anadolu bölgesinin özellikle kuzey kesimlerinde ve Doğu Karadeniz'in yüksek ve iç kesimlerinde yoğun kar yağışının etkili olması tahmin ediliyor. 
 
Doğu Akdeniz'de yağışlar yağmur şeklinde olacak. Doğu Karadeniz'deki yağışların kuvvetli yağmur olması bekleniyor.
 
Sıcaklıklar çarşamba günü de düşmeye devam ediyor. Doğu kesimlerde gece sıcaklıkları sıfırın altına düşmüştü, iç kesimlerde de gece sıcaklıklarının sıfırın altına düştüğü iller olacak. Bu da yağışların karla karışık yağmur ve kar olmasına neden olacak. 

Perşembe günü ülke genelinde etkili olan yağışlar yurdu doğudan terk edecek. Batı kesimlerde sis beklentisi var.

Yağışlar yurdun doğu hattında etkili olacak. Trabzon ve Rize çevrelerinde yağmur, Artvin'den başlayan kesimde yağışların karla karışık yağmur ve kar olması bekleniyor. 

Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel'in aktardığı bilgilere göre, önümüzdeki 4 gün daha da soğuk geçecek. Bazı şehirlerde kar yağışı bekleniyor.
 
Dün sabah saatlerinde İstanbul çevrelerinde sıcaklık 12 derece , rüzgarla beraber bazı ilçelerde ise 10 derece hissedildi.

Öztel, "İstanbul'da kış mevsiminin daha fazla hissedileceği dört gün geçireceğiz. İstanbul'da sıcaklıkların salı ve çarşamba günü 9 dereceye düşmesi bekleniyor" dedi. 

Marmara'da birkaç gündür sıcaklıkların mevsim normallerinde seyrettiğini belirten Öztel, sıcaklıkların ortalamaların birkaç derece altına düşeceğini söyledi.
 
İstanbul'da gece sıcaklıklarının ise 3 dereceye düşmesi bekleniyor. Öztel, akıllara "İstanbul'a kar yağışı gelir mi" sorusunun geldiğini belirterek "İstanbul'da kar yağışı beklenmiyor ama kuvvetli bir soğuk etkili olacak. Rüzgar kuvvetli esecek" dedi.

Marmara'da Bolu çevrelerinde salı, çarşamba ve perşembe günü  yer yer kar yağışının etkili olması tahmin ediliyor. Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da yüksek kesimlerde kar yağışı bekleniyor. 

Kuzey ve iç kesimlerde 3 ila 9 derece azalması bekleniyor. Öztel, sıcaklıkların haftasonuna doğru tekrar yükselişe geçeceğini söyledi. Perşembeden sonra havanın daha sıcak olması tahmin ediliyor. 

Ankara'da da soğuk hava hakim. Sivas çevresi çarşamba günü kar yağışı alabilir. Çarşambanın bu haftanın en soğuk günü olduğunu söyleyen Öztel, "Çarşamba günü buzlanma ve don yapabilecek bir hava geliyor" ifadelerini kullandı. 
 
Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Bayburt, Gümüşhane, Rize ve Artvin, Muş, Tuncel, Bingöl ve Bitlis'in yüksek kesimleri kar yağışı alabilir. 

Dün sabah ve gece saatlerinde Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Muğla, Uşak ve Hatay çevrelerinde sis etkili oldu. 

BUZLANMA VE DON UYARISI
Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, son meteorolojik değerlendirmelere göre, Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman'da genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının 16 Kasım Çarşamba gününden itibaren 5 ila 8 derece azalacağı, sıcaklıkların mevsim normalleri civarına ve altına düşeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Sıcaklık düşüşüyle gece ve sabah saatlerinde lokal olarak yer yer hafif şiddette buzlanma ve don ile sis veya pusun görülebileceği belirtilen açıklamada, yaşanabilecek olumsuzluklar ile oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı tedbirli olunması uyarısında bulunuldu.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90