alexa verify

Krampları önemseyin!

Krampları önemseyin!
Giriş Tarihi: 14.07.2017 18:59 223 Okunma 0

Bacaklarda ortaya çıkan ve hareketi önleyerek bir anda kasılıp kalmaya neden olan kramplar; damar tıkanıklığı belirtilerinden biri olarak önemlidir.

Haber: Sultan Gedik - Özellikle merdiven çıkarken, yürürken ve koşarken baldır kısımlarında, kalçada ve uyluk çevresinde ortaya çıkan kramplar; damarlarda sorun olduğunun işareti olarak karşımıza çıkabilir.

Birkaç dakika dinlenildiğinde kendiliğinden geçen ancak hareket devam ettikçe yenileyen bu durum dikkate alınmalı ve araştırılmalıdır.

Sık olarak ortaya çıkan kramplar şiddetli ağrı olarak rahatsız edicidir. Ağrı sürekli kalıcı hale gelerek günün her saatinde oluşabilmektedir. Özellikle uyurken veya yatarken bacakları sarkıtarak yatmanın şikâyetleri azalttığı görülür. İlerleyen yaşlarda daha sonra ayak parmakları, ağrıyla devam eden yaralar ve kangrenler oluşabilmektedir. Oluşan bu yaralar aylarca sürerek iyileşmez.

Damar tıkanıklığı ve damarlarda oluşan sorunlar; bacaklarda atardamar ve damarların bozukluğudur. Damar tıkanıklığına neden olan en önemli hastalık ateroskleroz yani damar sertliği olarak yer alır. Hipertansiyon, sigara kullanımı, şeker hastalığı ve kolesterolü yüksek olan kişilerde ortaya çıkan bir hastalıktır. İlerleyen yaş damar tıkanıklığı sorununu artırıcı etkendir. Genelde erkelerde 50 yaş üzerinde şikâyet yaratmayan %5-15 oranında damar tıkanıklığı bulunur. Damar tıkanıklığı ciddi koroner hastalığına neden olur. Ayrıca karotis (şah damar) hastalığı da sık görülür.

Damar tıkanıklığı önemle üzerinde durulması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Şikâyetler damar tıkanıklığı hastalarında neden sonuç ilişkisini de ortaya çıkarır. Yürüyüş ağrısı şeklinde şikâyetle oluşan damar tıkanıklığı rahatsızlık verirken; otururken oluşan tıkanıklık ise bacağın kesilme riskini de ön plana çıkarır.Hastalardaki şikâyetlere göre tetkik edilmesi muayene sonrası kolay bir şekilde teşhisi koymaya olanak sağlar. Ayrıca MR gibi daha birçok yöntemle damarların tıkanma yerleri ve nedenleri de belirlenir. Damarları açma işlemi her zaman gerekmez ve belli bir tedavi ve yaşam biçimi hastaya önerilir. Erken yaşlarda belirlenmesi yaşam biçimi ve neden olan etkenler bırakılarak ilerlemesi engellenir ve iyi bir tedavi sağlanabilir.

Bacaklarda hareket halindeyken ve otururken ortaya çıkan kramplar mutlaka önemsenmeli ve ona göre tedbir amaçlı mutlaka kontroller sağlanmalıdır.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90