alexa verify

Altın post..

Altın post..
Giriş Tarihi: 08.02.2016 05:13 Güncelleme Tarihi: 08.02.2016 22:14 2492 Okunma 0

Altın Post, Yunan mitolojisinde zenginliği, iktidarı ve gücü sembolize eden postun ismidir. Yason ve Altın Post hikayesi Koç takım yıldızıyla ilişkilendirilir.

Haberin Yazısını Oku
Phrixus ve kız kardeşi Helle, Boeotya Kralı Athamas'ın çocuklarıdır. Karısı Nephele öldükten sonra üvey anneleri Ino çocuklara tahammül edemez ve tuzak kurarak tarlalara zararlı maddeler döktürüp ürünlerin zarar görmesini sağlar. Kral bu beladan nasıl kurtulacağını sordurmak için danışmanlarını Delphi'ye kutsal rahiplere gönderir. Kraliçe danışmanlara rüşvet vererek çocukların kurban edilmesi yanıtını krala vermelerini sağlar. Kral Athamas çocuklarını kurban etme konusunda tereddüte düşer fakat rahip danışmanlar kurban konusunda ısrar ederler. Çocuklarını kurban etmek üzere yakınlardaki dağa götürür, bu arada olup biteni cennetten seyreden öz anneleri Nephele tanrılardan çocuklarını korumak için altın postlu bir koç kurban (Aries) yollamalarını diler.

Kafkasya’nın karadenizdeki kıyısı Kolkhis ülkesine ulaşır. Kral Aites onu karşılayıp misafir eder Phimksos yardımlarından dolayı koçu Zeus'a kurban edip altın postu Kral Aites'e armağan eder Kral Aites de bu postu savaş tanrısı Ares'e adanmış kutsal korulukta saklar.

Aradan uzun yıllar geçer Teselya'nın Ege denizi kıyısındaki İalkos ülkesinin kralı tahtını kuzeni zorba Pelias'a kaptırmıştır

Aison’un oğlu lason büyüdükten sonra babasının tahtını geri istemeye başlar. Pelias İason'dan kurtulmak için bir kurnazlık düşünür ve İason’a Kolkhis e gidip altın postu geri getirmesi halinde tahtı ona bırakacağını söyler. Bunun üzerine İason ünlü usta argos’a bir gemi yaptırıp geminin yelkenlerini Tanrıça Athena’ya dokutur. Sonra ülkedeki gözü pek büyücü Media’nın yardımıyla altın postu alıp kralın oğlu Prens Abystros'u da rehin eder ve Media’yla beraber denize açılır. Kendilerini yakalamak için peşlerine düşen Aites ve adamlarını güçlükle de olsa atlatarak altın postu yerine ulaştırır.

Kendilerine Argonotlar denilen aralarında Herakles (Herkül), Orpheus, Aşil'in babası Peleus'un da bulunduğu bir grup cesur genç ve liderleri Yason, gemi ustası Argos'un yaptığı ellibeş kürekli bir gemiyle bu postu ele geçirmek için Kolkhis ülkesine doğru yola çıkarlar. Bu postun bulunduğu yer olarak adı geçen Kolhis, Karadeniz'in Doğu kıyılarındaki tarihsel olarak Lazların yaşadığı bölge Kolha'dır. Uzun ve çok zor bir yolculuktan sonra Ayet’in güçlü ve zengin krallığına varırlar. Kral, Yunan kahramanları öfkeyle karşılar ve gelmelerinin nedenini öğrenir. Ayet, Yason’un şartlarını yerine getirmesi halinde “Altın Post”u Yunanlara vermeye karar verir. Yason önce ateş püskürten boğalara boyun eğdirecek, başlarına boyunduruk geçirecek ve büyük bir tarlayı sürecektir. Sonra Yason’un bir ejderhanın dişlerini toprağa ekmesi ve bu dişlerden çıkacak savaşçıları yenmesi gerekecektir. Yunanlar ancak bundan sonra “Altın Post”u alabileceklerdir.

Bu şartları, Ayet’in dışında kimsenin yerine getirmesi mümkün olmadığından. Bundan dolayı Kral, Yason’un öleceğinden emindir. Kralın kızı Medea’nın yardımı olmasa, Yunanların liderinin, Ayet’in şartlarını yerine getiremeyeceğini söyler. Kralın kızı, ilk görüşte Yason’a âşık olmuş ve ona yardım etmeye karar vermiştir. Medeia bir büyücüdür Yason'a, Prometheus'un kanlarından biten Colchicum bitkisinden büyülü bir merhem hazırlar. Bu merhemi vucuduna  süren bedene silah işlemez gün boyunca ne yaralanır ne ölür. Ejderhanın dişlerini toprağa ektikten sonra topraktan çıkacak adamların aralarına bir taş attığında kendi aralarında kavgaya tutuşup birbirlerini öldüreceklerini de Yason'a Medea söyler. Onun yardımıyla Yason kralın şartlarını yerine getirir ve Aietes’ten Altın Post'u ister. Kral, Yunanlara kimin yardım ettiğini hemen anlar ve Altın Post'u vermeyeceğini açıklar. Bunun üzerine Yason, postu çalmaya karar verir. Ne var ki Medea’nın yardımı olmadan bunu gerçekleştirmesi imkansızdır. Kralın kızı, postu bekleyen korkunç ejderhayı uyutur ve Yunanlar Altın Post'u ele geçirmeyi başarırlar. Hızla acele bir şekilde  gemilerine binerler ve ülkeleri Yunanistan’a doğru kaçarlar. Medea da Yason’la birlikte gider. Aietes, postun çalındığı ve kızının kaçtığını öğrenir öğrenmez, hemen ordusunu toplar ve Yunanların peşine hücum eder, ama askerler Altın Post'u geri almayı başaramazlar. Yason ve Medeia Altın Postla birlikte İolkos'a dönerler.

Altın post efsanesi bütün mitolojik hikayeler gibi efsanevi ögeler içerse de özünde gerçek bir olayların izlerini taşımaktadır. Yason’un bu seyahati Avrupalıların doğuya yaptığı ilk ticari amaçlı seyahattir. Bu seyahatin ne amaçla yapıldığı hikaye içinde kullanılan mitolojik anlatımlarda gizlidir. Hikayenin temelini oluşturan postun, Kolkhis ülkesinde bulunması tesadüf değildir. Bu bölge o yıllarda altın ve gümüş madenlerinin çok olduğu bir yerdir. Yunan coğrafyasında ise o dönemlerde kıtlık ve darlık olduğu ve kıtlıktan çıkmak için çareler aradıkları bilinmektedir. Zengin ve refah içinde yaşayan Kolkhis bölgesi doğal olarak Yunanlıların ilgisini çekmiştir. Koyun ve Keçi gibi küçükbaş hayvanların postları akarsularda toz halinde bulunan altın tozlarının kumdan ve sudan ayıklanması esnasında kullanılırdı.. Suyun akış güzergahına serilen postun tüyleri altın zerreciklerini tutardı tüylerine yapışan altın zerreciklerinin çok eski bir uygulaması olan bu yöntem Yunan mitolojisinde bu şekilde efsaneye dönüşmüştür.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
wowwo haber detay altı 620*90