alexa verify

​Türkiye Arapları

​Türkiye Arapları
Giriş Tarihi: 22.02.2016 02:30 2402 Okunma 0

Türkiye Arapları, Türkiye de yaşayan Arap kökenli vatandaşlardır. Ülkemizde 3. büyük nüfusu oluşturan Arapların nüfusu, 2.6 milyon civarında.

Türkiye de yaşayan Arapların çok büyük bir kısmı müslümandır. Hatay, Adana, Mersin gibi illerde yaşayan Arapların büyük bir kısmı’da müslümandır. Hatay ve Mardin'de de Hıristiyan Araplar yaşamaktadır. Hatay İlinin Samandağ ilçesinin bir köyü, Türkiye'deki tek etnik Hıristiyan köyüdür. Musa Dağı eteklerine kurulan köy, Akdeniz'e bakmaktadır ve Suriye sınırı göz mesafesindedir. Ayrıca burada T.C. vatandaşı Ermeniler yaşamaktadır. Batı Ermenicesinin değişik bir lehçesini konuşan topluluk, bu farktan ötürü diğer Ermenilerle Ermenice olarak anlaşamamaktadır. bu bölgede son 100 yıldır tamamen Arapça konuşulmaktadır.

Köy halkının tamamı iyi derecede Ermenice bilir, İstanbul ve ABD başta olmak üzere dışarıya göç veren köyün nüfusu giderek azalmaktadır. Bu nedenle köydeki okul kapatılmıştır ve öğrenciler Samandağ merkezindeki okullara gitmek mecburiyetinde kalmıştır. Antakya ve İskenderun merkezde de birkaç bin Hristiyan Arap bulunmaktadır, Mardin'de de bu tür Arap Hıristiyan köyleri vardır.

Değişik kültürler ve dinlere sahip bir ülkede yaşamak insana daha büyük haz veriyor. Arapların, tamamının Müslüman olduğu sanılsa da dünya genelinde % 5'lik nüfus Hristiyan ve diğer dinlerin mensubudur.

Türkiye'de Araplar daha çok Batman, Bitlis, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Adana, Mersin, Muş, Siirt ve Şırnak gibi illerin merkez ve köylerinde yaşamaktadır. Mardin de tarihi geçmişleri çok eskilere dayanan ve Güneydoğu'nun önemli bir parçası olan Mıhallemiler, kadim bir tarihe sahip Mezopotamya'da önemli bir yerdeler. Bugün 25 kadar Arap köyü bulunan Mardin'de sayıları 300 bini bulan Mıhallemi yaşıyor. Tarihi geçmişleri çok eskilere dayanan Mıhallemiler, bugüne kadar haklarında yok denecek kadar az miktarda araştırma yapılmış topluluklardan birisidir.
 


Arap mutfağı, lezzetlerinin en güzel örneklerini Hatay mutfağında bulabilirsiniz.

Türkiyedeki Araplar, iki tip Arapça ağızında konuşurlar. Hatay ve Çukurova'da yaşayanlar Levant Arapçası, Arap yarımadasının tümünün konuşmalarına en yakın olanıdır. Güneydoğu Anadolu'da yaşayanlar ise Kuzey Mezopotamya Arapçası konuşsalar da aralarında diğer Mezopotamya dillerini de konuştuklarını duyabilirsiniz.

Birçok değişikliğe uğramış Araplar dil olarak da fazla değişikliğe uğramışsa da gerçek Arapça bilhassa Kur'an-ı Kerim Arapçasına benzerlik gösteren ve pek uzaklaşmamış bir Arapça konuşmaktadırlar.

Diğer bir bilgi olarak Mardin Arapları, asıl Mardin şehir yapısını oluşturan ve kuran topluluktur. Mardin'deki Araplar soyadlarından o kişinin kim olduğunu tanıyabilir.

Cumhuriyet dönemi boyunca Arapların kimlik sorunları hiç olmadı. Türk kimliğini kabullendiler her zaman Mustafa Kemal Atatürk ve devrimlerine destek vermişlerdir.

Türkiye de pek çok kişi, özellikle Hatay Samandağ, İskenderun, Adana, Mersin,Tarsus civarında yaşayan Araplara Fellah yada Arap Uşağı derler. Ama kendilerini etnik olarak Arap, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı Türk olarak görüp tarif eder ve tanıtırlar.

Son yıllarda Suriye krizinin başlamasından bu yana dünyada Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli Arapların sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır..

Ülkemizde resmi rakamlara göre yaklaşık 2 milyon Suriyeli Arap mülteci yaşıyor. Kayıt dışı rakamkar le beraber bu sayının 2.2 milyon olduğu tahmin ediliyor. Türkiye Dünyada en çok Arap nüfusa kapılarını açan ve barındıran tek ülkedir.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
wowwo haber detay altı 620*90