11.06.2017 00:32 Güncelleme Tarihi: 11.06.2017 01:02 18316 Okunma

​Ödenmeyen borçlar için Mükelleflere köprüden önce son çıkış

​Ödenmeyen borçlar için Mükelleflere köprüden önce son çıkış

Vergi mükelleflerine daha önce 6736 sayılın kanun ile geniş kapsamlı vergi barışı adı altında yapılandırma yapılmıştı.

Bu yapılandırma vergi mükellefleri ile idarenin arasındaki birkaç sorunun çözülmesinde oldukça olumlu geçti. Ancak bir taraftan bu yapılandırmayı kaçıranları da ilgilendiren yeni bir yapılandırma yürürlüğe girdi.

Gerek yapılandırmadan yararlanamayanlar, gerekse yararlanıp bu süreç içerisinde yeni borçları ödeyemeyen borçları için mükelleflere kolaylıklar getirildi. Yani en yeni yapılandırma oluşturuldu.

27 Mayıs 2017 Tarihli 30078 sayılı resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı kanunla düzenlenen yapılandırmada;

31/02/2017 Tarihi dahil olmak üzere bu tarihten önce beyana dayanan vergilerde beu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ile gecikme zamları.

Sosyal Güvenlik Kurumunu da aynı şekilde borcu ve idari para cezasına muhatap olanlar için yapılandırma hakları var, İdari para cezalarında %50 indirim var.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili ihtilaflı konularda yapılandırma kapsamında uygulanıyor.

Örneğin; Askerlik kanunu, Karayolları Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu, Mahalli İdareler, Muhtarlar, Millet Vekili Seçilmesi Kanunu, Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Kanunu gereğince verilen İdari para cezaları.

Öğrenim ve katkı kredi borçlanması, Motorlu Taşıt ve Trafik Cezaları da yapılandırmaya dahil.

Daha önce Yapılandırma kapsamında olup ta yapılandırılamayan Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu tahakkuk etmiş borç ve cezalar yeni yapılandırma ile kapsam altına alınıyor.

Başvuru Nereye yapıcalacak,

Mükellefler bağlı bulundukları Vergi ve Sosyal Güvelik Kurumu şubelerine başvuracaklar.

Ne zaman başvurulacak,

Mükellefler 31/06/2017 tarih mesai sonuna kadar başvuruda bulunabilecekler. Dileyen mükellefler posta veya e-posta yolu ile 31/06/2017 tarih saat 23,59'a kadar başvuruda bulunabilirler.

Yapılandırma daha önce olanlar gibi Peşin ve Taksitler halinde yapılabilecek. Taksitlendirmeyi, 6-9-12-18 aylar halinde uygulayabilecekler. Yapılandırmayı mükellefler Kredi Kartı ile de yapabilecek hatta taksitlendirebilecekler.

Yapılandırmanın bozulma şartları; Yapılandırmayı peşin olarak tercih edenler 31/08/2017 tarihine kadar ödemekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler (mücbir nedenler hariç) yararlanma haklarını kaybederler. Bu tutarı 31/08/2017 tarihine kadar
kısmi olarak ödeme yapanlar, ödedikleri tutar kadar yapılandırmadan yararlanabilirler.

Taksitlendirmeyi seçenler, taksitlerin ilk ikisini süresinde ve tam olarak ödemelidirler. Ayrıca bir takvim yılında en az iki taksit tam ödenmelidir. Ödenmediği takdirde takvim yılının son taksit süresinde gecikme zammı ile ödemeleri gerekir. Aksi halde haklarını kaybederler.

Mükellefler sunulan bu kolaylıkları iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. İşlerim bozuk nasılsa ödeyemem deyip ihmal etmesinler. Siz müracaat edin işleme koyun belli mi olur. İmkan çıkar ödersiniz. Daha sonra idare ile daha büyük sorunlar yaşamamak adına...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.