03.01.2017 00:59 Güncelleme Tarihi: 12.11.2017 05:07 13981 Okunma

Buket Bektaş, En genç modacı ile röportaj

2017 Kış Koleksiyonu tanıtımını öğrencileriyle sunacağını belirten Buket Bektaş, siz Ogünhaber okurları için sorduğumuz soruları yanıtladı.

Buket Bektaş, En genç modacı ile röportaj
Mütevaziliği ve sıcak tavırları ile samimi bir sohbete daldığımız Buket Bektaş'a Genç yaşta kazandığı başarıların sırrını sorduk ayrıca öğretmenlik hakkında sorularımız oldu. 

Sohbetimizde içtenliği ile hayran bıraktı. Buyrun röportajımızı okuyun siz de anlayacaksınız!

En son Ceket Çantalarla Dünya'da ilki gerçekleştirmiştiniz.Yeni Koleksiyonunuz merakla bekleniyor,biraz bahseder misiniz?
'Özgürlük ve Barış İçin, Terör'e ve Darbe'ye Hayır.'
Bu koleksiyonumun bir temennisi var,özgürlük ve barış için,birlik ve beraberlikle güzelliklerin geleceğini anlatmak istedim. Birlik ve beraberlik demek aynı toprakları sevmek o topraklarda barınan tüm insanlarla bir olmak ayrımsız bütünlüktür. Ülkemizin birliğini beraberliğini vatan sevgisini yansıtan tasarımlar yaptım.

Sleeveless adını verdiğiniz koleksiyonunuzda erkek giyim üzerine tasarımlarınız vardı. Yine erkek tasarımlarımı hazırladınız?
Hayır,karma bir defile hazırladım. Erkek ve bayan giyim adına tasarımlar yaptım.Bohem tarz ve gelenekselliği ön planda tutmaya çalıştım. Elegant esintileri ve avangart çalışmalarıda vurgulayarak karma bir koleksiyon hazırladım.

Yurtdışı ve Türkiye moda sektörünü değerlendirecek olursanız bu konuda neler söylersiniz? İstanbul moda başkenti olacak mı?
Yurtdışında belli ülkelerde moda daha kolay tutulabilen bir durumda olduğu için herşeyi rahatlıkla kabulleniyor ve alışıyor insanlar. İstanbul'un moda başkenti olmak gibi bir iddiası yok, böyle bir beklenti için henüz  erken. Gelişen moda basını ve tasarım sektörüyle, şehrin kendi ritmi ve özgünlüğünü bir arada değerlendirirsek, kesinlikle alternatif bir moda şehri olabilecek ruha sahip olduğunu düşünüyorum.

2012 yılından beri Türkiye'nin en genç moda tasarımcısı olarak sizi tanıyoruz,alanınızda çok başarılıyken neden öğretmenliği seçtiniz?
Moda Tasarımı Öğretmenliğine başladım. Çünkü hedefim kalıcı olabilmek, öğrencilerim benden aldıklarını doğru şekilde harmanlayıp sunabilirse hayat onlar için daha kolay olabilir diye düşünüyorum. Bu zamana kadar çok işler yaptım çok insanlar tanıdım ama öğretmenlik kadar kutsal bir meslek yokmuş bunuda yaşadım çok şükür. En saf en güzel insanlar bu mesleğe gönül vermiş dürüst ve çıkarsız kendini bu işe adamış olanlardır. Ve en özel en güzelde insanın öğrencilerine birşeyler kattığını görebilmek olsa gerek. Bende daha fazla öğrencilerim olsun onların başarılarını görüp onur duyacağım günleri yaşayayım inşallah temennim budur.

Hangi yaş grubunda öğrencileriniz var?
İlköğretim,lise ve üniversiteden öğrencilerim var. Lisede Hazır Giyim okuyan öğrencilerim daha fazla özellikle kendi mezun olduğum lisenin öğrencilerine kurs veriyor olmak beni daha çok heyecanlandırdı. Haftasonu yetişkin kursu veriyorum, çalışan insanlar katılıyorlar ve kendi işini yapan insanlarda var. Onları sektöre en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyorum. Özellikle hayat tecrübelerimi dinlemekten çok hoşlanıyorlar ve bende onlarda benden bir düşünceyi gördüğümde çok mutlu oluyorum.

Öğrencilerinizle ilgili ne tür projeleriniz var?
Öğrencilerim çok yetenekliler, 2017 yılında ikinci bir proje olarak onların tasarımlarından oluşan bir defile hazırlamayı düşünüyorum.

Öğretmenliğe başladığınızdan beri alanınızla ilgili ne tür sorularla karşılaşıyorsunuz?
Moda Tasarımcısı ve Modelist'i aynı meslek olarak bilen insanlar çok fazla. Kursuma gelip Stilist ve modelist arasındakı farkı sorup, ticari düşünerek modelistliği daha büyük gören insanlar olabiliyor. Yada modelist ve stilisti aynı meslek sananlar.

Modelist ve Stilist arasındaki bağı anlatırmısınız? Kimler Stilist olabilir? Kimler modelist olabilir?
Tabi, Stilist Tasarlayandır. Hayalini ortaya koyan,modeliste kağıt üzerinde gösterdiği gibi, çizdiğini yaşatabilendir. Tasarımcıdır, tasarladığını en iyi şekilde anlatabilen,uygulayabilen uzmandır. Firmanın temel taşıdır. İyi bir araştırmacı, iyi bir yönetici, iyi bir planlamacı, iyi bir organizatör ve uçuk fikirleriyle gerçeği harmanlayıp sağlam doneler hazırlayabilen zeki insanlar stilist olabilir.
Modelist stilistin çizdiği tasarımların temel kalıplarını çıkaran, bu kalıplar üzerinde değişik modeller uygulayan, kalıbı, kumaşa uygulayan kişidir, Bir ürünün iyi sonuç vermesi için, stilist ve modelist beraber çalışmalıdırlar.

Tecrübelerinize dayanarak tasarımcı olmak isteyen gençlere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?
Sürekli araştırma yapsınlar, hayal kursunlar hayale inanıp yürüsünler hedef belirlesinler doğruluktan asla vazgeçmesinler. Hayatta dürüstlükle emekle sarfederek gelen başarı kadar değerli hiçbirşey yoktur. Ve sevgiyle başlasınlar başlayacakları işe.