28.07.2017 15:44 Güncelleme Tarihi: 28.07.2017 16:18 9277 Okunma

Fatih Terim - Joachim Löw, Türkiye - Almanya

Fatih Terim - Joachim Löw, Türkiye - Almanya

Fatih Terim;

2 kez Galatasaray'dan kovuldu. 3 kez kurtarıcı olarak Galarasaray'a geri çağrıldı. 

Her seferinde sonuç hüsran oldu.

2 kez Milli Takım'dan kovuldu. Yine 3 kez kurtarıcı olarak Milli Takıma geri çağrıldı.

Her seferinde sonuç hüsran oldu.

(1 kez de Milan'dan kovuldu. Ama onlar bizim kadar s.lak olmadıkları için onu bir daha asla çağırmadılar.)

2013 yılında milli takımın başına yeniden getirildi. Yıllık 3.5 milyon euro'dan (14.5 milyon TL'den) 4 yılda toplam 14 milyon euro (58 milyon TL) kazandı. 

Milli Takım 2016 Avrupa Şampiyonası finallerine katıldığı için ayrıca 1.5 milyon euro primi de cebine indirdi. 

Dün anlaşması feshedildi denildi. Üzerine 2018 yılının parası olan 3.5 milyon euro'yu da peşinen tazminat olarak kasasına koydu.

4 yılda toplam 29 resmi maça çıktı. Karşılığında 19 milyon euro (79 milyon lira) gibi korkunç bir serveti cebellezi etti. Yuvarlak bir hesapla 90 dakikalık her bir resmi maç başına 2.7 milyon lira kazanmış oldu. 

Karşılığında ne verdi?

Andora, Estonya, Macaristan, Romanya ve Hollanda'nın yer aldığı 2014 Dünya Kupası elemelerine Türkiye'yi grubunda ancak 4. yaparak finallere götüremedi.

Letonya, Kazakistan, Çek Cumhuriyeti, İzlanda ve Hollanda'nın yer aldığı eleme grubunda 2016 Avrupa Şampiyonası'na ancak son dakika golüyle ve ancak grubunda üçüncü olarak katılabildi. Finallerde ise 2 malubiyet ve bir galibiyetle daha ilk turda elendi. (Yukarıda da belirttiğim gibi bunun karşılığında 1.5 milyon euro ekstra prim aldı)

(2018 Dünya Kupası Şampiyonası eleme grubunda Fatih Terim'li Türkiye oynanan 6 maç sonrasında aktüel olarak 3. sırada yer alıyor)


Joachim Löw;

Alman milli takımın başında hiç bir Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası finallerini ıskalamadı. Tamamına Almanya'yı götürdü.

Almanya'ya bu şampiyonalarda 3 kez yarı final, 2 kez final oynattı. 

Almanya'yı dünya şampiyonu yaptı. Avrupa ikincisi yaptı. Konfedarasyon şampiyonu yaptı. Defalarca dünya üçüncüsü, Avrupa üçüncüsü yaptı.. 

Dünya'nın en iyi teknik direktörü seçildi..

Fakat dört yılda Fatih Terim'in kazandığı paranın yarısını bile kazanamadı !!

Bu kıyaslamayı sadece futbol meselesi olarak görmeyin..

Bu kıyaslama bence bir ülkenin zeka seviyesinin, görmemişliğinin, yalakalığının, maço kültürün ve bitirim kibirine verilen payenin de çok net göstergesidir.

Bir ülkenin futbola bakışı neyse, siyaseti de, ticareti  de, eğitimi de,hayat algısı da aynıdır..

Sanırım bu yüzden Almanlar bizi kıskanıyor. 
 
Not: Fatih Terim'in adı, verilen parktan geri alınmış. Bu yüzden yaşayan kişilerin ismlerinin bir yere verilmesi, heykeli dikilmesi v.s doğru değildir. Yaşarken utanç verici hata yapmak mümkündür. Tüm yaşamına bakarak değerlendirme yapmak yaşam bittikten sonra mümkündür. Filmin ortasında eleştiri yapılmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.