09.12.2016 18:37 Güncelleme Tarihi: 09.12.2016 18:40 31841 Okunma

Erdoğan ve Trump'a karşı Gene Sharp yöntemleri

Erdoğan ve Trumpa karşı Gene Sharp yöntemleri

Türkiye nasıl geçmişte sömürge zihniyetini benimseyen yönetim anlayışından Recep Tayyip Erdoğan’ın direksiyona geçmesiyle kurtulduysa, Amerika Birleşik Devletleri de Trump ile halkı görmezden gelen yönetim anlayışından kurtulacaktır.

Bu olumlu değişimin ardından ülkemizde uygulamaya konulan çirkin senaryolar ve Recep Tayyip Erdoğan’a karşı düzenlenen Bizans oyunları şimdi tek tek ABD’de Trump’a karşı yapılacaktır. 

PUTİN VE ERDOĞAN’IN DİK DURUŞLARI DÜNYA DÜZENİNİ ŞEKİLLENDİRDİ
Putin, Erdoğan ikilisinin ayakta duruşu Trump’u başkan yapmıştır.  Rusya ve Türkiye’nin yakınlaşması tüm planları altüst etmiş yenidünya düzeninin oluşmasına neden olmuştur.

Rus halkı Putin’e, Türk halkı Erdoğan’a destek olmasa idi, ABD’de Clinton dönemi ile dünya dengelerinde bir değişiklik olmayacaktı.

15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsa dengeler değişecek ve ABD’de başkan Clinton olacaktı. Hain girişim gerçekleşmedi ve bu darbe girişimine destek verenlerin istemediği Trump başkan seçildi. FETÖ örgütü destek verdiği Clinton seçilmediği için çok büyük hüsran yaşadığı da gözlemleniyor.

ÜLKEMİZDE YAŞANAN GENE SHARP YÖNTEMLERİNİ ABD’DE SIK SIK GÖRECEĞİZ
Şimdi ne olacak ABD’de…

Türkiye’de uygulanan Gene Sharp’ın şiddetsiz eylem yöntemleri Trump’a karşı bir bir uygulanacak ve başkanlığı itibarsızlaştırılmaya çalışacaktır.

Ülkemizde yaşanan tencere ve tava eylemleri, Polise duran adam gibi eylemlerle karşı duruş, sosyal medya örgütlemeleri ve oturma eylemleri de Lidersiz, örgütsüz isyanların fikir babası Gene Sharp’ın yöntemleridir.

2000 yılında Sırbistan, 2003’te Gürcistan’da, 2004’te Ukranya’da, 2005 yılında da Lübnan’da başarılı olan şiddet içermeyen eylemler, Belarus, Burma, İran, Batı Papua ve Zimbabwe’de hükümet üzerinde bir baskı oluşturmak için devam etmektedir. 

Peki ülkelerde iktidarları değiştiren bazen de yönetimi itibarsızlaştıran Gene Sharp’ın bu yöntemlerini ne kadar biliyoruz? 

ŞİDDETİN EYLEM OLARAK KULLANILMASINI RED EDEN BU YÖNTEMLER DEMOKRASİ DÜŞMANIDIR
İngilizcede  “nonvilonace” kavramıyla tanımlanan şiddet içermeyen eylemler sivil itaatsizlikle tam olarak eş değer olmamasına karşın müspet hareket olarak bilinmektedir.

Şiddet içermeyen eylemler hiç bir şey yapmamak, uysallık, korkaklık değil şiddetin bir eylem olarak kullanılmasını reddetmektir.

Güçlü bir çatışma yöntemidir ama her tür şiddetten uzak bir fenomendir.

İkna, psikolojik etkileme gibi yöntemleri zaman zaman kullansa da bunlara indirgenemez. 

Şiddet içermeyen eylemler insanların geleneksel olarak miras aldıkları iyi ve kötü kavramlarının anlamına dayanmaz. Bu eylemler için iyi ve kötü kavramları, aşırılık, zulüm ve insanlık dışı davranışlarla tanımlanır.

Etkin olarak kullanımı için insanların pasifist ya da bir aziz olmamaları gerekir. Bu eylemler “sıradan” insanların eylem pratiğidir.

Başarı için ortak paylaşılan standartlar ve prensiplere hatta ortak çıkar ve duygulara sahip olmak gerekmez. 

Bu yöntemler Batıya ait olduğu kadar Doğuya da aittir. Buna karşın Batı’da daha fazla yaşanan grev ve protesto gösterileri nedeniyle Batı’lı karakteri ağır basar.

Şiddet ve çatışmada daha hızlı sonuç alınırken şiddet içermeyen eylemlerin uzun bir zamana ihtiyaç gösterdiği yönünde yanlış ve yaygın bir kanaat vardır. Bu doğru değildir. Bazı savaşlar yılarca sürerken bazı şiddet içermeyen eylemlerden haftalar içinde sonuç alındığı görülmüştür.

Başarılı olmak için geçen süre kullanılan teknik ve direnişçilerin eylemlerini akıllıca sürdürmelerine bağlıdır.

BU YÖNTEMLERE KARŞI TEDBİRLER ALMAK ZORUNDAYIZ
Bu eylem planları bazen kitap olarak bazen ise fotokopi kağıtları ile halka dağıtılmakta olup, halkın oylarıyla seçilenlerin değişik oyunlarla iktidardan indirilmesini sağlamaktadır.

Devletler bu eylemlere karşı tedbirler almadığı zaman ya siyasetçilerin iktidardan indirilmesine veya yönetenlerin itibarsızlaştırmasına neden olabiliyorlar.

Bu sebeple ülkemizde bu yöntemler ile mücadele edecek bir birimin kurulması ve acilen suç ceza kanununda yapılacak değişikliklerle bu uygulamaları gerçekleştirenlere cezaların üst sınırda verilmesi gereklidir.

Biz tedbirimizi alalım, takdir bozarsa bozsun...