Hasan Denizyaran

Hasan Denizyaran

Kan emici banka ve sigorta şirketlerine dikkat!

Merhaba sevgili OGÜNhaber okurları. Bu hafta biraz sert ve bir o kadar da gerçekçi bir yazıyla karşınızdayım.
Kan emici banka ve sigorta şirketlerine dikkat!

Bildiğiniz üzere babamı kaybettim ve hemen ardından maalesef ki uğraşmamız gereken gerek devlet nezdinde gerek ise banka ve sigorta şirketleri nezdinde işlemler oldu. Sizlere biraz bu süreçten bahsetmek istiyorum.

 

Öncelikle ülkemizin sisteminin çok güzel işlediğini söylemek istiyorum. Devletimiz size reddi miras için üç aylık bir süre tanıyor.

 

Komik olan kısmı ise otopsi raporunun 5-6 ay sonra çıkması!

 

Şaşırtıcı değil mi... Sigortanız var ise dava açmanızı kaçınılmaz kılıyor bu süreç.

 

Çok fazla detaya inmeden, bir sene içerisinde uğraştığım banka ve sigorta şirketlerinin, isim vermeden, varise karşı tutumlarından bahsedeceğim.

 

Ülkedeki bilindik bütün bankalarla uğraştığım bir süreç geçirdim. Avukatımızın yanı sıra bizzat ben de ilgilendim. Her gün aradım, gittim, avukatlarıyla ve müdürleriyle konuştum. İki bankadan çok hızlı sonuç aldık. Bizi hiç uğraştırmadılar hatta kendileri bizim için birçok işi halletti ve hesaplarımızı kapattı.

 

Diğer bankalar ile ortalama bir süreç yaşayarak hesabımızı gördük. Onlar hakkında herhangi bir eleştiride bulunamayacağım.

 

Bütün bankalar içinde çalıştığımız tek devlet bankası var ki size ondan bahsetmek istiyorum.

 

Devlet bankası olması ile birlikte sürecimizi daha hızlı ve kolayca halledeceğini düşünmüştük fakat bizi en çok uğraştıran hatta konuyu mahkemeye taşıyacağım bir süreç geçirdik. Sigorta işlerini de farklı bir kurum ile yöneten banka tam bir kan emici.

 

Yasal olarak varisin hakkı olanı 'kendisini güvence altına almak' adı altında varise vermeyip bekletti ve beklettiği günlere faiz işletmeyerek, alacaklı olduğu miktara faiz işleterek dolandırıcılık tarihine adını yazdırmayı başardı.

 

Yani kısacası canı ne kadar faiz almak istediyse bizi de o kadar bekletti.

 

Bunu kendimce yorumlamıyorum. Bu bilgi dosyamıza bakan hanım efendinin birebir ağzından çıkmıştır. Kendileri ile mahkemede görüşeceğim. Ayrıca 'Varislere neden bir şey verelim ki, kalacaksa devlete kalsın' cümlesini duyduğumu da üzülerek eklemek istiyorum. Yasalara ve vicdana aykırı bu tutumu kınıyorum.

 

Gelelim sigorta şirketlerine. Sigorta şirketlerinin birinden çok memnun kaldım. İşlerini üç günde hallettiler ve dosyayı kapattılar.

 

Diğer sigorta şirketi öyle bir illet ki aklınız şaşar!

 

Kendi içinde birçok birimi olan fakat hiçbir birimin birbirinden haberi olmayan, kan emici, her türlü muameleyi hakeden illet bir şirket. Her biriminden farklı bir ses çıkıyor bu şirketin.

 

İşleminizi ‘5 iş günü içerisinde, 10 iş günü içerisinde tamamlıyoruz’ diyorlar. Yaklaşık 4 aydır sonuç alamıyoruz. Her aradığımızda onay beklenen dosyalar olduğunu söyleyip, 2,3 gün oyalıyorlar öncelikle. Tekrar aradığımızda ‘eksik evrak var’ diyip çok alakasız evraklar istiyor ve tekrar oyalıyorlar.

 

Bu döngü böyle böyle devam ediyor. Hatta yüzsüzlük sınırını aşıp önceden isteyip işleme aldıkları evrakları tekrar tekrar istiyorlar. Alacaklıların haklarını kendi bünyelerinde işletip, vermemek için kırk takla atan soytarı, şarlatan bir şirket.

 

Sayın Savcımızdan istedikleri bir evrak için Sayın Savcı'nın yorumu 'Ben hayatımda sigorta şirketinin böyle bir evrak istendiğini görmedim' bunun dahası yok.

 

Manzara içler acısı. Kendileriyle mahkemede görüşeceğimi de buradan eklemek istiyorum. Allah büyük.

 

Sevgili okurlarım size çok kısa bir özet geçtim. Çok şükür işini layığıyla yapan güzel insanlarımız olduğu gibi, kan emici sürüngenler de çok. Umarım bu tarz durumlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Çalıştığınız kurumsal şirketlere çok dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Hoşça kalın...

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Kezban yurtsever
    Cok guzel anlatmissin. Tesekur ederimm hasancim