22.08.2016 02:18 Güncelleme Tarihi: 22.08.2016 03:26 26695 Okunma

​Weizmann ailesi..

Chaim Weizmann 27 Kasım 1874-9 Kasım 1952 Siyonist lider ve İsrail devlet kurucusu. Siyonist Örgütün Başkanı olarak çalışmalırını sürdürdü ve daha sonra İsrail'in ilk Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

​Weizmann ailesi..
16 Şubat 1949 tarihinde seçilen Weizmann, yeni kurulan İsrail devletinin tanıması için Amerika Birleşik Devletleri hükümetnii ikna etti, 1952 yılında ölümüne kadar görevine devam etti.

Weizmann çalışmalarında bakteriyel fermantasyon yoluyla aseton üreten aseton-bütanol-etanol fermantasyon sürecini geliştiren bir biyokimyacı idi. Onun aseton üretim yöntemi için Rehovot, İsrail de Weizmann Bilim Enstitüsünü kurdu. I. Dünya Savaşı sırasında İngiliz savaş endüstrisi için büyük çalışmaları oldu, ayrıca İbranice'nin kullanılmasında etkili oldu.

14 kardeşi olan Chaim Weizmann'ın ailesinin büyük çoğunluğu Filistin'e göç etti, göç edenler arasında iki de kimyager vardı; Dr. Anna (Anushka) Weizmann, Daniel Sieff Araştırma Enstitüsü laboratuarındaki çalışmalarında kendi adına birçok patent tescil ettirdi. Kardeşi Prof. Moshe Weizmann, Kudüs İbrani Üniversitesi Kimya Fakültesi başkanı oldu. Rus Devrimi ile beraber Shmuel ve kız kardeşi, Maria (Masha) Sovyetler Birliği'nde kaldı. Shmuel Weizmann özel bir komünist olmakla beraber, Anti-Siyonist Bund hareketinin de üyesi oldu. Stalinist "Büyük Temizlik" sırasında, sözde casusluk ve Siyonist aktivitelerinden dolayı tutuklandı ve 1952 yılında beş yıllık hapis cezasına çarptırıldı ve 1953 yılında Stalin'in ölümünden sonra serbest bırakıldı ve 1956 yılında kocası ile birlikte İsrail'e göç izni verildi.

27 Kasım 1881 - 24 Eylül 1966 yılları arasında yaşam süren Vera Weizmann, İsrail Devleti'nin ilk Cumhurbaşkanı (Chaim Weizmanneşi, bir tıp doktoru ve bir Siyonist eylemci oldu.

Vera Chatzman Rus İmparatorluğunda Feodosya Chatzman'ın kızı olarak, Rostov kentinde doğdu. Cenevre'de tıp ve müzik eğitimi alan Vera Chatzman, İsviçre There o Chaim Weizmann Üniversitesi Siyonist Club'ın idaresinde bulundu. 1906 yılında, bugün ki Polonya'da, Sopot'ta yaşayan Chatzman daha sonra İngiltere, Manchester'e yerleştiler. Zoppot, Prusya de Weizmann ile evlendi. İki çocukları oldu, 1907 doğumlu Benjamin ve Michael Weizmann ailesi 1913 yılından 1937 yılına kadar Manchester yaşadılar. 1916 doğumlu, Vera Weizmann, İngilizce tıbbi lisansı aldı ve kamuoyunda bir doktor olarak çalıştı. Bebek denetim ve beslenmesi için teknikler geliştirdi ve bebekler için klinikler açarak sağlık hizmeti verdi.

Küçük oğlu Michaelİkinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Hava Kuvvetleri savaşan genç bir Flight Teğmen Michael Oser Weizmann (1916-1942). No 502 Filo RAF pilot olarak görev yaparken uçağı Şubat 1942 Biscay Körfezi üzerinde vuruldu, cesedi asla bulunamadı ve o arşivlerde "kayıp" olarak yer aldı. Onun ölümünü kabul eden babası. İngiltere'de Runnymede de Hava Kuvvetlerinde anıtı yaptırdı. İkinci oğlu Benjie Weizmann, İrlanda'ya yerleşti ve çiftçi oldu..

Mina Waizmann, Ezer Weizmann'ın halası Mina Weizmann'ın Osmanlılar hesabına çalıştığı belgelerle açıklandı. I.Dünya Savaşı sırasındaki uluslararası casusluk faaliyetlerine ilişkin gerçekler bugün ilginç bir bağlantı ortaya çıkardı. İngiltere, Almanya, İsrail ve Türkiye'nin katıldığı ve çok gizli bazı arşivlerin deşifre edildiği sempozyumlarda ortaya çıkan, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizmann'ın halasının bir Türk casusu olduğuydu. Sempozyumların ilki 5-7 Nisan'da Tel-Aviv'de, ikincisi ise 11-12 Nisan arasında İstanbul'da gerçekleştirildi. Mina Weizmann'ın Türk casusu olduğu İsrail'in önemli gazetelerinden Jerusalem Post'ta, tam sayfa yer aldı.

Osmanlılar, müttefikleri Almanların Ortadoğu'da gizli bilgiler toplamasını yasaklamıştı. Almanlar da, Filistin'de yaşayan Rus göçmeni Yahudileri istihbarat servislerine almışlardı. Osmanlılar da Rus Çarlığı'ndan nefret eden Rus göçmeni bazı Yahudileri casus olarak kullandı. Bunlardan biri, I. Dünya Savaşı başladığında 24 yaşında olan Mina Weizmann'dı. 1890'da doğan, 1913'te Filistin'e göç eden; 1914'te de Osmanlı hesabına çalışmaya başlayan Mina Weizmann, İsrail'in ilk Cumhurbaşkanı Haim Weizmann'ın kız kardeşi, Cumhurbaşkanı Ezer Weizmann'ın ise halasıydı."

Ezer Weizmann 15 Haziran 1924 tarihinde Tel Aviv'de doğdu. Weizman'ın babası, Osmanlı ordusunda görevli bir tabip subaydı ve 1918'de Kudüs'den ayrılan son birlikte görev aldı. Hayfa'da büyüyen Weizman, Reali Lisesi'ne gitti. Reuma Schwartz ile evlendi ve bu evlilikten Şaul ve Mişal adında iki çocuğu oldu. 1991 yılında bir trafik kazası sonucu Şaul ve karısı Reuma öldü. Weizman, aynı zamanda İsrail'in ilk Cumhurbaşkanı olan Haim Weizmann'ın yeğeni idi. Eski Cumhurbaşkanının yeğeni olarak ün yapmamak için soyadının son harfini atmıştır. Ezer Weizmann, 15 Haziran 1924, ö. 24 Nisan 2005) İsrail Cumhuriyeti'nin 7. Cumhurbaşkanı olan Weizman (1993-2000), aynı zamanda İsrail Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Bakanlığı yapmıştır. 24 Nisan 2005'te solunum yetmezliğinden ölen Weizman diğer İsrail devlet adamlarının aksine Herzl Tepesi'ne değil Or Akiva'daki aile kabristanına defnedilmiştir.

13 Mayıs 1993 tarihinde Knesset tarafından Cumhurbaşkanı seçilen Weizman, cumhurbaşkanlığı devrinde Yaser Arafat'ı evinde misafir etmiş, Özgürlük için Filistin Demokratik Cephesi lideri ile görüşmüş ve Suriye ile barış yapabilmek için Golan tepelerinin verilmesini istemiştir. Bu görüşü nedeniyle sağ partilerin hedefi haline gelen Weizman görev süresinin bitimine 3 yıl kala yolsuzluk iddiaları nedeniyle gelen baskılara boyun eğerek görevinde istifa etmiştir.