alexa verify

Kaan Tekintamgaç; 'İstanbul Üniversitesi AUZEF ile tanışmak'

Kaan Tekintamgaç; 'İstanbul Üniversitesi AUZEF ile tanışmak'

2011/2012 öğretim yılı itibari ile İstanbul Üniversitesi açık ve uzaktan öğretime başladı. Türkiye’de Açık Öğretim Fakültesi sistemine ilk başlayan Anadolu Üniversitesi olmuştu.

Son yıllarda hükümetin desteği ile Açık ve Uzaktan Eğitim sistemi git gide yaygınlaşmaya başladı ve şuan için Anadolu Üniversitesiyle beraber Açık ve Uzaktan eğitime destek veren İstanbul Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesini görebiliyoruz.

Peki, Açık Öğretim sisteminin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Öğrencilerin gelecekteki kariyer açısından yeri nasıl olabilir?

Açık öğretim sistemleri aslında başlaması en kolay fakat bitirmesi en zor olan fakültedir. Avantajları olarak Üniversite eğitimi ile birlikte çalışma hayatına atılacağından normal üniversite mezunlarından bir adım önde olunur. 4 yıllık bir bölümü bitirildiğinde Öğretmenlik, Müşavirlik ve Memurluk sınavları gibi diğer üniversite mezunlarının girdiği sınavlara girilebilir. İki senelik bir bölüm bitirildiğinde 4 senelik bir örgün eğitim veren üniversiteye dikey geçiş sınavı yapılabilir. Dezavantajları ise bir üniversite ortamı yaşayamamak ve derslerden geçmek normal örgün öğrencilere göre daha zor olur.

Açık öğretim fakülteleri YGS yerleştirmesiyle 140 baraj puanı ile lisans ve ön lisans bölümlerine hak veriyor. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine Felsefe, Coğrafya, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programlarına yer verildi. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi örgün öğrencilerinin haklı itirazları olduğunu da yakinen bilmekteyim. Bunun temel nedeni 440 puan ile Felsefe, Coğrafya bölümlerine girmeyi hak kazanarak İstanbul Üniversitesi öğrencisi olma ayrıcalığını yaşayan kişilerin, Açık Öğretim sistemiyle 140 puan ile 5000 kontenjanlı öğrencilerin İstanbul Üniversitesi öğrencisi olma hakkıydı. Önümüzdeki sene İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinin kontenjan sayısını azaltma ve puan yükseltme durumu söz konusu olacağını düşünüyorum. Bu durum İstanbul Üniversitesinin ayrıcalığı ve markası için çok önemli bir konudur. Ayrıca önümüzdeki sene İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Sosyoloji, Tarih, İşletme ve İktisat programlarına kontenjan alacak. Bir diğer önemli konu ise bugünlerde oldukça çok konuşulan formasyon konusudur. Bu konu özellikle Felsefe, Coğrafya, Tarih, Sosyoloji ve Edebiyat programı öğrencilerini yakından ilgilendiriyor. Pedagojik formasyon hakkı YÖK kararı ile açık veya uzaktan eğitim sistemindeki lisans öğrencilerinin alınmaması gündemi taşıyor. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine kayıt yaptırırken pedagojik formasyon alacağımız bize sunulan bilgilerin içinde yer alıyordu bu konuda verilecek kararı merakla beklemekteyiz.

İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim sistemine bu sene yeni olması sebebiyle bazı zorluklar ile karşı karşıya kaldığının farkındayız. Fakat İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinin diğer Açık Öğretim Fakültelerine göre kıyaslarsak örgencilerine farklı ayrıcalıklar sunarak öğrencilerine daha çok yakın olması bu zorlukları gölgede bıraktığı şeklinde yorumlanabilir. Seminerler, konferanslar ve etkinlikleriyle beraber öğrencilerine sunmuş olması ile bir farkındalık yaratmayı başardılar. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi sınavlarında uygulanan sistem teknolojik eğitime göre vizelerde (ara sınav) bilgisayarlarımızın başında internet üzerinden yapılıyor, final ve bütünlemeler ise İstanbul Üniversitelerinin çeşitli fakültelerinde gerçekleşiyor. Sınavların final ve bütünleme zamanı sadece İstanbul da yapılması şehir dışında yaşan öğrenciler için ayrıca maddi manevi bir sıkıntı oluşturdu fakat Üniversitenin önümüzdeki yıllarda Anadolu Üniversitesinin uyguladığı sistem gibi öğrencilerinin ikamet ettiği şehirlere göre sınavlarını yapma olasılığı var.

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi ilerleyen zamanlarda sistemini daha düzenli bir şekilde kurarak ve oturtarak daha başarılı olacağı inancındayız. AUZEF Felsefe öğrencileri şuan için Türkiye’nin en önde gelen isimleri Mantık Anabilim Dalında Prof. Dr Şafak Ural, Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Prof. Dr. Çiğdem Dürüşken, Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Öğretim üyeleri Prof. Dr. Ayhan Bıçak ve Prof. Dr. Cengiz Çakmak isimlerinden öğrenim almaktadır.