26.09.2016 00:36 Güncelleme Tarihi: 26.09.2016 18:57 123305 Okunma

Engelliler neden unutuldu

Engelliler neden unutuldu

Ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli var. Bunları anneleri ve babalarıyla birlikte düşündüğünüzde 24 milyona yakın bir insan ediyor. Birde yakın akrabalarını düşündüğünüzde nerdeyse ülke nüfusunun 3/2’sini oluşturuyor. Yani; Engelliler adına yapılan her hizmet, bu büyük insan topluluk tarafından takip ve takdir ediliyor.

Ama gelin görün ki seçimlerle birlikte engelliler iyice unutuldu. Son milletvekili seçimlerinden sonra iki bakan değişti. Önce Sayın Dr. Sema Ramazanoğlu geldi. Ekibini kuramadı, Başta engelliler başta olmak üzere, şiddet mağduru kadınlar ve diğer kesimler adına hiçbir gelişme kaydedemedi.

Mevcut olan ekiple çalışmak istedi ve yola bu ekiple devam etti. Öyle ki, Atadığı müsteşarına bile yetki vermedi. Yetileri kendi elinde topladı.

Bu kendine aşırı güven ile sorunları çözebileceğini inandı. Ama olmadı, Olamazdı da. Çünkü başarı bir ekip işidir. İşinin ehli olan ekibiniz, bürokratınız varsa sorunları çözersiniz, başarılı olursunuz.

Eğer ekibinizdeki mevcut bürokratlar sorunu çözebilseydi, AK Parti hükümetleri döneminde engelliler adına devrim sayılır yasal düzenlemeler yapıldı. Eyer mevcut ekip, (Genel müdürler, Daire başkanları, uzmanlar ve alanda çalışan her seviyeden personel) başarılı olsaydı, yapılan yasal düzenlemeler, faydaya dönüşürdü. Mevcut sorunlarda da en azından, kısmi iyileşme olurdu.

Sayın, Sema Ramazanoğlu zamanında ne yazık ki, engelliler adına hiçbir proje geliştirilemedi. Mevcut Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Genel Müdürü Sayın İshak Çiftçi engelliler adına hiçbir proje geliştiremediği gibi, engellileri muhatapta bile almadı. 

Engelliler adına hizmet veren konfederasyon, federasyon, vakıf ve dernek temsilcileri ile bir araya gelmediği gibi, sorunların ne olduğunu ve çözüm önerilerini ilgili kurum temsilcileri ile konuşmadı bile. Yani, sorunun çözümü için önerilerini alıp, birlikte plan ve projeler yapmak aklına bile gelmedi. 

Daha acısını söyleyeyim; Engelliler ve engelli temsilcileri ilgili Genel Müdürlüğün kapısından içeri giremedi. 

Ne engelliler haftasında ne de başka zamanlarda, konferans, seminer ve çalıştay düzenlendiğini hiç duyamadık.

Yıllardır söylemekten dilimizde tüy bitti. En son 2002 yılında yapılan engelliler araştırması, yine bu başarısız ekip tarafından ne güncellendi, ne de yeni bir araştırma yapılarak kamuoyuna ve ilgili muhataplarına arz edilebildi. 

Bu durum, her alanda başarılı olmuş, engellilerini önemseyen yasal düzenlemeler yapmış, AK Parti hükümet/hükümetlerine yapılmış bir haksızlıktır. Hatta ihanettir.

Son on yılda engelliler adına çıkarılan yasalar ve yasal düzenlemeler, Türkiye Cumhuriyeti tahinde hiç olmadığı kadar doğru ve faydalıydı. Ama, ne yazık ki; bürokratların iş bilmezliği yüzünden uygulamada başarılı olamadı. Göstermelik projeler ve uygulamalarla hükümeti ve ilgili bakanları yanılttılar.

Sayın Sema Ramazanoğlu başarılı olamayınca kamuoyunda çok tepki aldı ve ayrılmak durumunda kaldı. Şimdi yeni bir bakan atandı. Sayın Fatma Betül Sayan, henüz çok yeni... Kurumu tanımaya çalışıyor. Tabi bu anlaşılır bir şey. Kadro yine aynı kadro. Yapıştıkları o koltuktan kalkmamak için, kimlerin kapısını aşındırıyorlar biliyor ve duyuyorum. Hatta hedef şaşırtıp, FETÖ’cü yaftalaması ile ayak oyunları sergilediklerini de kuşlar haber veriyor.

Başarısız olduğu görülen ve bilinen bu bürokratlarla ilgili, Sayın Bakan  ne düşünüyor bilmiyoruz. Sayın Başbakanın işi ehline vereceğiz ve alanın uzmanı kişilerle çalışacağız beyanatı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını ne zaman harekete geçirecek bekliyoruz.

Sayın Bakanıma izin verirlerse, engelli ve yaşlılar adına bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

Sayın Bakanım, ekibinizi kurun. Mevcut ekiple devam ederseniz kamuoyunda başarısızlığınızdan dolayı bir önceki bakanımız gibi tepki alırsınız. Bu başarısızlık aynı zamanda acil çözüm bekleyen engellileri ve ailelerini de, olumsuz yönde etkileyecektir. Ekibinizin güçlü olması, sizin başarınız olarak takdir görecektir.

Öncelikle mevcut Genel Müdür ve ekibinin performansını lütfen bir inceleyin. Verilen bunca imkana rağmen, ne yapmışlar bir görün. FETÖ ile bir zamanlar kol kola olan, şimdiki samsun valisinin danışmanı; engelli olmanın dışında hiçbir özelliği olmayan, alanı hiç bilmeyen, merak edip araştırmayan,  bu Genel Müdürden engellileri  kurtarın. 

Bu Genel Müdür ve ekibini, Engellileri temsil eden Konfederasyonlara, federasyonlara, vakıf ve derneklere sorun? Hangi ortak çalışmalar yapılmıştır. Mevcut yasalar ne kadar faydaya dönüşmüştür. 

Rica ediyorum Sayın Bakanım, engelliler adına hizmet üreten STK’ların temsilcilerini dinleyin, önerilerini isteyin. Bu ekibin performansını sorgulatın. Hiç bir şey yapılmadığını göreceksiniz.

Sayın Bakanım, Engellinin sağcısı solcusu olmaz. Sizi temin ederim ki, tüm engelli gurupları, siyasi parti ayırımı gözetmeksizin, AK Parti Hükümetlerinin yasal düzenlemelerinden son derece hoşnutturlar ve dua ediyorlar. 

Aileleri tarafından bakılmayan, dışlanan mazlumlar, bu hükümetler sayesinde evlerinde, bakım merkezlerinde, Başlarını sokacak sıcak bir yuvaya ve aşa kavuştular. Engellilerin onurları hükümetleriniz sayesinde kurtarılmış, cemiyet içinde saygın bir yer edinmiş oldu.

2002 yılında yapılan engelliler araştırmasını güncelleyecek bir çalışma yaptırın. Yapılacak olan engelliler araştırması, herkes için çok önemlidir.

Çünkü; Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık bakanlığı, yerel yönetimler, İçişleri Bakanlığı ve tüm kurum ve kuruluşlar ile akademik çalışmalar yapacak olan üniversiteler için veri teşkil edecek, Yıllık planlamalarını bu verilere göre yapacaklardır. Kısa, orta ve uzun vadeli projelerini bu veriler ışığında yapacak ve uygulayacaklardır.

TBMM İnsan hakları inceleme komisyonun 2013 yılında yapmış olduğu “Engelli Hakları İnceleme Raporu’’nu inceleyin. Sorunları ve çözüm önerilerini doğru teşhis eden bu çalışmayı, bürokratlarınıza okumaları ve uygulamaları için talimat verin. Bu inceleme raporunda, göreceğiniz gibi sorunlar bir bir tespit edilmiş, çözüm öneriler sunulmuş, ilgili kurum ve kuruluşlara da tavsiye niteliğinde takdim edilmiştir.

Bu araştırma raporunun birinci derece muhatabı Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Genel Müdürlüğüdür. Bu inceleme raporundan haberdar mıdır? Haberdar ise neler yapılmış doğrusu çok merak ediyoruz.

Biz yine alanı anlatmaya ve önerilerimizi sıralamaya devam edeceğiz. Sayın Bakanımızın engelliler adına yapacağı çalışmaları takip edeceğiz.

Selam ve dua ile