TIC HOLDING Header
  • USD 18.651
  • EUR 19.689
  • Altın 1079.443
  • BIST 100 4885.33
  • Asayiş

Diyarbakır'da Kadın Doğum Hastanesi'nde gerginlik

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde yemek protestosunda gerginlik çıkması üzerine, hastaneye çevik kuvvet girdi. 
Diyarbakır'da Kadın Doğum Hastanesi'nde gerginlik
Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde yemek protestosunda gerginlik çıktı. İddialara göre, yemekhane personeli ile  protestocu sendika üyeleri tartıştı. Çıkan tartışma üzerine hastaneye çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi.

Olayla ilgili bilgi almak için hastaneye giden Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hakan Pamukçu ile Gazi Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammed Asena incelemelerde bulundu.

OLAYIN GELİŞİMİ
İddiaya göre olay şu şekilde gerçekleşti. Diyarbakır SES sendikasına bağlı bir grup üye çıkan yemekleri protesto etmek amacıyla Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi binası bahçesinde bir araya toplandı. Basın açıklaması yapması beklenen gruptan 4 kişi yemek saatinde yemekhane kapısına giderek yemeğe gidecek personellere yemeğe girmemelerini ifade edince olanlar oldu. Sendika temsilcileriyle görüşen yemekhane personelleri gerçekleştirecekleri eylemin demokratik hakları olduğunu fakat bu eylemin uzantısının kamu kurumunun yemekhanesinin kapısında yapılmasının yasal olmadığı uyarısında bulundular. Yemekhane personeli ile gerçekleşen tartışma sırasında basın açıklaması için bahçede olan grubun yemekhane kapısına gelmesi sonucunda gergin anlar yaşanmaya başladı. Yemekhanede çalışan ve engelli olduğu öğrenilen bir personelin kendini savunmak için can havliyle silahla havaya ateş açtığı öğrenildi. Yaşanan gerginlik sırasında olaya kolluk kuvvetleri müdahale etti.

Diyarbakır Sağlık ve Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyelerinin düzenlediği protestoda gerginlik yaşandı. İddialara göre, hastanenin 8’inci katında, yemek firması çalışanları yemek protestosu yapan sendika üyeleri arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışmada silah sesi geldiği iddia edilirken, olay yerine gelen polis ekipleri kamera görüntülerine el sağladı.

SES'TEN AÇIKLAMA 
SES Diyarbakır Şubesi, resmi twitter hesabından olayla ilgili bilgi verdi. SES’in mesajında şu ifadelere yer verildi: GYEAH Kadın doğum hastanesinde yemek boykotu yapan arkadaşlarımıza Silahlı saldırıda bulunulmuştur. Arkadaşlarımızın kılına zarar gelirse sorumlusu bütün idarecilerdir.”

BAŞHEKİMDEN İLK AÇIKLAMA
Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Muhammet Asena, olayla ilgili detaylı inceleme başlattıklarını söyledi.
Yorum Yazın