TIC HOLDING Header
  • USD 18.831
  • EUR 20.177
  • Altın 1134.223
  • BIST 100 4813.99
  • Asayiş

Elektrikleri kesilen mahalleli yol kapattı, eylem yaptı

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi Fabrika Mahallesi’nin elektrikleri kesildi. DEDAŞ ekiplerinin gece saatlerinde yaptığı kesintiye tepki gösteren mahalle sakinleri Elazığ-Diyarbakır yolunu trafiğe kapattı.
Elektrikleri kesilen mahalleli yol kapattı, eylem yaptı
Diyarbakır’da kayyum tarafından satışa çıkarılan Fabrika Mahallesi’nin elektrikleri gece saatlerinde DEDAŞ ekiplerince kesildi.

Diyarbakır’ın Merkez Yenişehir Belediyesi kayyumu tarafından satışa çıkarılan ancak tepkiler üzerine satış ihalesi iptal edilen Fabrika (İplik) Mahallesi’nin elektrikleri kesildi. DEDAŞ ekipleri gece 03:00 sıralarında mahallenin elektriklerini kesti. Karanlıkta kalan mahalle sakinleri günün ilk ışıklarıyla tepkilerini dile getirdi. Mahalle sakinleri elektrik kesintisine karşı toplandı. Fabrika Mahallesi’nde açıklama yapan mahalle sakinleri elektriklerinin açılmasını istedi. Mahallede diyalize bağlı yaşayan hastaların ise elektrik kesintisinden dolayı ciddi mağduriyet yaşadığı görüldü.

‘İSTEMİYORUZ HERHANGİ BİR OLAY OLSUN, DEVLET BİZE SAHİP ÇIKSIN’

Mahalle Sakinleri adına konuşan Emin Kurt, mağdur edildiklerini ve elektriklerinin açılmasını istedi. Mahalle Sakinleri adına konuşan Emin Kurt, mağdur edildiklerini ve elektriklerinin açılmasını istedi. Kurt, gece yarısı elektriklerinin kesildiğini belirterek şunları söyledi: “Saat 03:00’da kalktım baktım burada bir sürü polis var. Ben söyledim, durum neden ibarettir diye, dediler ki, DEDAŞ kesmiş elektrikleri, saatleri direklerin üstüne alıyorlar. Mahalle olarak biz bunu istemiyoruz. Biz fakir insanlarız. İş yok güç yok, bütün gençlerimiz boş, sokaklarda, kahvelerde geziyor. Biz sosyal yardımlarla geçimimizi sağlıyoruz. Özürlü çocuklarımız var, küçük çocuklarımız var. Çocuklarımız ders çalışmak zorunda. Elektrikler kesildi hasta 2 kişi fenalaştı acile kaldırdık. Bu bir haksızlıktır, devlet bize bir çare bulsun. Burada 230 hane var, hepimiz fakir insanlarız. Özellikle Fabrika Mahallesi muhtarını da istemiyoruz. Çünkü bize destek vermiyor. Bizim için uğraşmıyor, önümüzde gelmiyor. 69’dan beri biz burada yaşıyoruz. Bakın komşular yol kesmeye gidiyor, devlet ibran önce buna bir çare bulsun. İstemiyoruz herhangi bir olay olsun, devlet bize sahip çıksın.”

ÖLÜMLE PENÇELEŞEN HASTALAR VAR, BUNU YAPMAYA NE HAKLARI VAR?’

Mahalle sakinlerinden Abdullah Demircan, Diyaliz hastaları olduğunu, makineye bağlı yaşadıklarını ve elektrik kesintisinin hastalar için hayati tehlike oluşturduğunu ifade etti. Demircan, şunları söyledi: “Gece yarısı iki buçukta gelip 3 tane trafomuzun elektriğini kesmişler. Diyaliz hastası 3 tane yaşlı amcamız var. Bu Allaha reva mıdır? Hakları var mı buna? Bitkisel hayatta olan amcamız zaten ölümle pençeleşiyor. Bu insanlara bunu yaşatmaya ne hakları var? Cihaza bağlı bu insan ve elektrikleri kesmişler. Biran evvel bu elektrik kesintisine bir çare bulsunlar.”

MAHALLELİ YOL KESTİ

Açıklamanın ardından Elazığ-Diyarbakır yolunu trafiğe kapatan mahalle sakinleri elektrik kesintisine tepki gösterdi. Bir süre yol kesen mahalle sakinleri, kolluk güçlerinin gelmesinin ardından yol tekrar trafiğe açıldı.

Kaynak: Sur Ajans
Yorum Yazın