alexa verify

Fethi Sekin’in şehit olduğu saldırıya ilişkin dava

Giriş Tarihi: 16.04.2019 17:43 0

Polis memuru Fethi Sekin’in kahramanca şehit olduğu, PKK’lı teröristlerin İzmir Adliyesine yönelik terör saldırısında kullanılan bomba yüklü otomobili temin ettiği ve daha sonra yurt dışına kaçtığı belirlenen Abdulkahar Karasaç ile irtibatı olduğu öne sürülen tutuksuz sanığın yargılanmasına devam edildi.

Haber: - İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, olayda şehit olan polis memuru Fethi Sekin’in ailesinin avukatı Merve Kaynak Anasız katılırken, tutuksuz sanık İsa Zorlu ve avukatı duruşmaya katılmadı.
Tanık M.Ş.T., İsa Zorlu’yu üniversiteden ve iş yerinden tanıdığını belirterek, Zorlu ve Abdulkahar Karasaç’ın da iş yerinden tanıştığını, öğle yemeklerinde bir araya geldiklerini söyledi. Sanık Zorlu ile Abdulkahar Karasaç’ın aynı şantiyede çalıştığını ifade eden tanık, birbirlerinin evlerine de gittiklerini bildiğini ifade etti.
Mahkeme Başkanının “Karasaç ile İsa Zorlu samimi miydi?” sorusuna tanık M.Ş.T., “Bir gün İsa Zorlu bana ‘pasaport çıkardım, yurt dışı işi olursa diye. 10 yıllık çıkardım’ dedi. O pasaportu da bildiğim kadarıyla Abdulkahar ile çıkarmış. Abdulkahar benden de bir kere araba istemişti. ‘Ailem gelecek onları gezdireyim’ demişti. Bazen ‘kiralama yapacağım’ diyordu. Bazen bizden istiyordu” diye cevapladı.
“Abdulkahar ve İsa Zorlu’nun bir aylık ödemelerinin içeride kaldığını anlatan tanık M.Ş.T., şunları anlattı:
"Abdulkahar sürekli ‘paramı verin, memleketime gideceğim’ diyordu. Bana olayın olduğu gece telefon geldi. İş yeri sahibi aradı. ‘Abdulkahar’a ulaşamıyorum, sen ulaşabilir misin?’ dedi. Gündüz saldırı olmuştu ama irtibatlı olacağı aklımın ucundan bile geçmemişti. Ben de aradım, ulaşamadım. İsa Zorlu’yu aradım, memlekette olduğunu söyledi. Ne ara gittiğini sordum. Abdulkahar’ın başka numarası olup olmadığını sorunca ‘Neden Abdulkahar’ı arıyor ki’ dedi. İş yeri sahibini aradım, o sırada emniyetteymiş. ‘Bugünkü bombalama olayında onların ilgisi varmış’ dedi. İsa Zorlu’yu aradım bu durumu anlatmak için, ulaşamadım. Abdulkahar sürekli araba kiralamak istiyordu, ehliyeti de yoktu. ‘Ben sürmeyeceğim, arkadaşım sürecek’ demişti. İsa Zorlu’ya da bana da ‘Senin üzerinden araba kiralayalım’ demişti.”
İddia makamı, iş yeri sahibi A.A.’nın tanık olarak dinlenilmesi, iddianameye konu olayla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen başka şahıslara dair soruşturma bulunup bulunmadığı yönünde yazılan yazıya cevabın beklenmesi ve sanığın adli kontrolünün devamı yönünde mütalaa verdi.
Mahkeme heyeti, adli kontrol kararının devamına, iş yeri sahibi A.A.’nın tanık olarak dinlenilmesine, Abdulkahar Karasaç hakkındaki soruşturma akıbetinin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından sorulması için müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Olay
İzmir Adliyesine terör örgütü PKK mensupları tarafından 5 Ocak 2017’de düzenlenen ve polis memuru Fethi Sekin ile adliye çalışanı Musa Can’ın şehit olduğu saldırı sonrasında, olayda kullanılan otomobilleri temin eden ve 1 Ocak 2017’de Hakkari Esendere Sınır Kapısı’ndan yurt dışına çıkış yaptığı tespit edilen Abdulkahar Karasaç ile irtibatı olduğu iddiasıyla İsa Z. tutuklandı. İsa Zorlu ilk duruşmada tahliye edildi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90