alexa verify

Sanık avukatının tahriki duruşmayı erteletti

Sanık avukatının tahriki duruşmayı erteletti
Giriş Tarihi: 08.11.2018 14:39 0

Fetö'nün darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı karargahındaki eylemlere ilişkin davada, sanık avukatı ile müştekiler arasında yaşanan tartışma nedeniyle duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

Haber: - Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, müşteki M.M'nin beyanının alınmasından sonra çapraz sorguya geçildi.

Sanık avukatı Ayten İzmirli'nin müştekiye yönelttiği sorular, izleyici sıralarında oturan şehit yakını ve gazilerin tepkisini çekti.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, tarafları uyararak duruşmaya 10 dakika ara verdi.

Bu sırada müştekiler, İzmirli'nin şehit yakınlarını rencide edecek sorularla davayı uzatmaya çalıştığını dile getirdi.

Taraflar arasındaki tartışmanın sürmesi nedeniyle polis mahkeme salonunu boşaltmak istediği sırada avukat İzmirli, cep telefonuyla müştekileri çekmeye başladı.

Bu duruma tepki gösteren şehit yakınları ve gaziler, yasak olmasına rağmen mahkeme salonunda çekim yaptığı için İzmirli hakkında şikayetçi olduklarını belirtti.

Salonunda yaşanan gerginlik, mahkemenin koridorlarında da devam etti.

Aranın ardında Mahkeme Başkanı Köksal, gerginlik nedeniyle müştekilerin kendilerini baskı altında hissedebileceğini gerekçe göstererek duruşmayı yarına etledi.

"İzmirli bunu hep yapıyor"

Cumhurbaşkanlığı avukatı Hayrettin Bıyıklıoğlu, AA muhabirine, sanık avukatı İzmirli'nin şehit yakınları ile gazileri aşağılayan sorularla davayı uzatmaya çalıştığına dikkati çekti.

İzmirli'nin diğer darbe girişimi davalarında da aynı tutumu sergilediğini ifade eden Bıyıklıoğlu, şunları kaydetti:
"Sanık avukatı, esasa ilişkin gerçeklerin ortaya çıkarılmasından ziyade, duruşmayı nasıl uzatabilirim arayışını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Darbe girişimi davalarının başladığı ilk günden bu yana sürekli şehit yakınları ve gazileri tahrik eden üslubu ile bilinen avukat İzmirli'nin yaptıklarını 'avukatlık mesleğinin icrası' ile açıklamak mümkün değildir. Hepimiz savunma hakkının sonuna kadar arkasındayız ancak davanın esası dışında sorularla süreci uzatmanın, bu vatan için hayatını kaybedenlerin yakınlarını aşağılamanın savunma hakkı olmadığı gibi suçtur."

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90