TIC 600*160
  • Asayiş

Tunceli'de karla mücadele

Tunceli'de, kış boyunca kapalı olan köy yolu, Munzur Çayı'nı geçen paletli dozerle açıldı.
Tunceli'de karla mücadele
İSTANBUL - Tunceli'nin Ovacık ilçesi Yaylagünü Köyü, Kasım ayının ilk haftasında yağan kardan sonra il ve ilçe merkezi ile ilişkisi kesildi. Tunceli-Ovacık karayoluna 20 kilometre uzaklıkta bulunan köyün, Munzur Çayı kıyısına kadar olan bölümünden sonra köprü olmadığı için anayolla bağlantısı da kesik. Bu sebeple açılamayan köy yolunu bugün İl Özel İdaresi Karla Mücadele Şubesi'ne ait paletli dozerin, tehlikeli olmasına rağmen, Munzur Çayı'ndan karşıya geçerek yolu açması köylüleri sevindirdi.
Köye gitmek üzere Munzur kıyısına gelen Yaylagünü köyü sakinlerinden Rıza Eroğlu, yıllardan beri kış gelince yollarının kardan kapandığını ve köprüleri olmadığı için açılamayan yollarında hastalarını sırtında taşıyarak Tunceli-Ovacık Karayolu kenarına kadar getirdiklerini dile getirerek, "Çok zor durumdayız, çözüm bekliyoruz."dedi.
 
Aynı köyden Ali İbrahim Eroğlu ise, anayola 20 kilometre uzaklıkta olan köylerinden çığ tehlikesini göze alarak hastalarını, küçük çocuklarını ve öğrencileri Munzur Çayı kıyısına sırtlarında getirdikten sonra suya girerek karşıya geçirdiklerini ve bu sebeple hastalandıklarını dile getirerek, "Mümkünse bize yardımcı olsunlar. Nereye baş vurduksa kimse bize yardımcı olmadı. Sadece seçimden seçime yanımıza geldiler, sonradan unuttular. Geçen yıl amcam hastalandı. Bu kadar yolu sırtımızda taşıyarak getirdik. Elazığ'a kavuşturuncaya kadar vefat etti."dedi.
 
Özel İdare Genel Sekreteri, ekiplerin başında köy yollarını açıyor
Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hüseyin Şimşek, ekiplerin başında, köy yollarını açma çalışmalarını bizzat takip ederken, bugün açtıkları köy yollarında sonra kapalı köy yolu bulunmadığını  dile getirerek, "İlimizde Pülümür ve Ovacık ilçelerine yoğun kar yağışı nedeniyle köy yollarının sık sık kapanmakta. Ancak ekiplerimizin aralıksız çalışmaları neticesinde kapanan köy yollarını açarak vatandaşın mağdur olmasını önlüyor.Bu gün itibarı ile birkaç mezra dışında kapalı köy yolumuz yok.Şu an burada 2 metreye varan kar var.Buna rağmen araçlarımız yolları açık tutuyor.Ancak yağan kar bir gecede yeniden yolu ulaşıma kapatabiliyor.Ekiplerimiz aralıksız çalışıyor."dedi.

KAYMAKAM, HERKESİ İLÇEYE KAYAK YAPMAYA ÇAĞIRDI
Ovacık Kaymakamı Ahmet Türköz, ilçede kar miktarı çok fazla ve toprak üzerinde kalma süresinin çok uzun olduğunu dile getirerek, "Kayak merkezimiz var,hala faaliyette,bir iki ay içerisinde bir buçuk milyon TL tutarında bir yatırım yapılacak.Gençlerimiz kayağa çok meraklı ve gayet başarılılar.Okullar çapında bu yıl derece yaptık. Gençlerimizi bu tip sportif faaliyetlere kanalize etmek için böyle tesislerin önemi büyük.Biz bunun bilinci içerisinde hareket ediyoruz.Gençlerimize bu imkanları sağlamaya devam ediyoruz.Tesis yapıldığında bu başarıların daha iyiye gideceğini umuyoruz."dedi.

İlçenin rakımının yüksek olmasından ötürü sürekli yağış aldığını, Universiade Kış Oyunları süresince Erzurum’a kar beklenirken Ovacık'ta 5 hafta süresince kayak yaptıklarını, karın ilçeye erken düşüp geç kalktığını, bu sebeple kayak cazibe merkezi noktasına gelebileceğine vurgu yaparak, yol ve güvenlik sorunu olmayan ilçelerine herkesi kayak yapmaya çağırdı.

TIC Detay Altı
Yorum Yazın