alexa verify

Demet Akbağ kimdir?

Demet Akbağ kimdir?
Giriş Tarihi: 13.03.2019 13:50 Güncelleme Tarihi: 13.03.2019 17:43
Aslen İstanbullu olup, Denizli doğumlu olan Demet Akbağ, 23 Aralık 1959 yılında dünyaya gelmiştir. İstanbul Kız Lisesi'nde başladığı lise öğrenimi, Erenköy Kız Lisesi'nde devam etmiştir. 

1982 yılında girdiği İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda aslında 5 yıl olan tiyatro eğitimini 4 yılda tamamlayarak, Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda roller almaya başlamıştır. Kent Oyuncuları, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi çeşitli tiyatro topluluklarında yer almış ve tiyatro çalışmalarını sürdümüştür. 1987 yılında 'Yılın Televizyon Yıldızı' seçilmiştir.

Bir nikah töreninde yollarının kesiştiği Yılmaz Erdoğan ile 'Bir Demet Tiyatro' dizisi ile adını herkese duyuran Demet Akbağ, aynı zamanlarda kurulan BKM'de, 'Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?', 'Bana Bir Şeyhler Oluyor' ve 'Haybeden Gerçeküstü Aşk' gibi yapımlarda da önemli rollerde yer almıştır. Sinema hayatına, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandıran 'Tersine Dünya' isimli filmle adım atmış sonrasında da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü getiren 'Vizontele' filmi ile büyük beğeni toplamıştır. Ardından 'Vizontele Tuuba' ve kendisine 4 ödül kazandıran 'Neredesin Firuze' filmiyle sinema kariyerine devam eden Demet Akbağ, 'Organize İşler', 'O... Çocukları', 'Kurtuluş Son Durak' gibi komedi filmlerinde roller almıştır.'Eyyvah Eyvah' film serisinde Ata Demirer ile başrolleri paylaşırken, 'Hükümet Kadın' filminin ikisinde de başrol oynamıştır.

2011 yılında ATV kanalında yer alan 'İstanbul'un Altınları' adlı dizide de başrol üstlenmiştir. Dizi yayından kalktıktan sonra, 2013 yılında Show Tv'de 'Benzemez Kimse Sana' isimli yarışma programında Seyfi Dursunoğlu ve Erol Evgin ile birlikte jüri üyeliği yapmıştır.