alexa verify

Gaffar Okkan kimdir?

Gaffar Okkan kimdir?
Giriş Tarihi: 24.01.2017 09:31 Güncelleme Tarihi: 05.12.2018 11:27
Diyarabakır emniyet müdürüydü yaptıklarıyla bütün Diyarabakıra devlet babanın gülen yüzünü gösteriyordu. Halkın içinde dolaşıyordu bugünkü emniyet müdürlernin aksine Diyarabakır'da zırhsız bir araçla gecenin en karanlık anında bile karşınıza çıkabilirdi. İnsanları kendine sevdirdi ve buda sonunu hazırladı rahmetlinin 24 Ocak akşamı emniyet binasına çok yakın bir yerde pusuya düşürüldü o kadar ustaca yapılmış bir suikasttiki cinayeti işleyenler yakalanamadı, sadece iddalar atıldı ortaya öyle bir suikast yapıldı ki, Gaffar Okkan'ın kafasından sadece 17 kurşun çıkarıldığı söylendi., yani en ufak bir yaşam şansı dahi vermediler. İsrail gizli servisi, Bu suikast ABD başkanına yapılsa sağ kurtulamaz diye bir açıklama yaptı ama ne olursa olsun Türkiye Gaffar Okkan'ı Diyarbakır Gaffar babasını hiç bir zaman unutmadı.

HAYATI
Ali Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. Gaffar Okkan; İki küçük otomobil aldı ve mavi-beyaza boyattı, İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım ediyordu. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan'ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

SUİKAST
Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflâtun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi.

Emniyet Müdürü'nün öldürülmesine tepki gösteren Diyarbakır halkı, cenazenin olduğu gün kepenk kapattı ve şehrin sokaklarında protesto yürüyüşü yaptı.

Bu cinâyet hâlâ çözülememiş olmakla birlikte, ya Hizbullah ya da JİTEM tarafından işlenildiği iddia edilmektedir. Hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı. Ayrıca Gaffar Okkan'ın hayatını ve bu suikastı konu alan "3310 Öldürüldü" isimli kitap Emrah Gürkan tarafından kaleme alındı.

12 SENE ÖNCE 24 OCAK AKŞAMI...
saat 18.50: merkez, merkez. saldırıya uğradık, saldırıya uğradık
merkez :olay yeri neresi?
yaralı polis: şehitlik mevkii
merkez : zayiat var mı, zayiat var mı?
yaralı polis: şehidimiz var.
merkez: sayın 3310'un durumu ne?
yaralı polis: başımız sağ olsun...