alexa verify

Perran Kutman kimdir?

Perran Kutman kimdir?
Giriş Tarihi: 14.03.2019 11:19 Güncelleme Tarihi: 14.03.2019 11:18
Perran Kutman, gerçek adıyla Perran Kanat 30 Kasım 1949 tarihinde, İstanbul'da doğmuştur. Annesi Sabriye Hanım, 'Kadın' mecmuasını çıkarırken babası Rıdvan Bey, o zamanın Milli Eğitim Basınevi Müdürü olarak görev almaktaydı. Çocukluğunu, ailesinin 'terbiye' konusunda fazla hassas davranması sebebiyle arkadaş edinemeden geçiren Perran Kutman, yalnızlıktan oyuncaklarıyla konuştuğunu ifade etmiştir.

Perran Kutman, ailesinin kendisini konservatuvara göndermesiyle İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda eğitim almıştır. İlk sahne deneyimini 'Kurban' oyunuyla yaşamış ve sonrasında Ulvi Uraz Tiyatrosu'na başlamıştır.Çeşitli tiyatro topluluklarında da yer alan Perran Kutman, sinema dünyasına ilk adımını 1971 yılında 'Kaynanam Tatilde' filmiyle atmıştır.

Yeşilçam'ın en sevilen filmlerinde yardımcı roller alarak sinema hayatına devam ederken 'Gırgıriye' filmindeki 'Sabahat' karakteriyle herkes tarafından tanınmaya başladı. 38 tane sinema filminde yer aldı. Daha sonra ardından gelen tv showlarıyla, 'Perihan Abla', 'Şehnaz Tango', 'Bir Kadın Bir Erkek', 'Üzgünüm Leyla' ve 'Hayat Bilgisi' ve son olarak 'Ah Neriman' dizileriyle seyirci karşısına çıktı.