alexa verify

Vedat Milor kimdir?

Vedat Milor kimdir?
Giriş Tarihi: 15.03.2019 11:41 Güncelleme Tarihi: 15.03.2019 11:39
10 Ekim 1955 tarihinde İstabul' da dünyaya gelen Vedat Milor, 5 yaşında anne ve babasının ayrılmasıyla büyükanne ve büyükbabasıyla birlikte yaşamıştır.
 
Galatasaray Lisesi'nde lise öğrenimine başlamıştır. Öğrencilik zamanlarında masa tenisi, sinema ve edebiyat ile yakından ilgilenmiştir. Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Ekonomi Bölümü'nde eğitimini tamamlamıştır. Bu dönemlerde oldukça iştahsız olan ve yemeğin kendisi için ikinci planda olduğunu ifade eden Vedat Milor, University of California'ya giderek lisansüstü eğitimini yapmaya başlamıştır. Lisansüstü eğitimi sırasında tadımlar yapmaya başlayan Milor, etrafındaki insanların 'inanılmaz bir damak tadın var' demesiyle gastronomiye ilgi duymaya başlamıştır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim hayatına devam ederken, gittiği yerlerde yeni lezzetler keşfetmeye başlamıştır. Üniversitelerde dersler vermeye ve özel sektörde kendi işini devam ettirirken, Milliyet Gazetesi'nde yazılar yazmaya başlamıştır. Ardından 'Vedat Milor'la Tadı Damağımda' programı ile kitlelerce tanınmıştır. 

Çeşitli gazetelerde yazı yazmaya devam eden Milor, kurucu editörlerinden biri olduğu 'Gastromondiale' sitesinde de yazılarını devam ettirmektedir.