TIC HOLDING Header
  • USD 18.798
  • EUR 20.418
  • Altın 1162.483
  • BIST 100 5177.83
  • Dünya

Beyaz Saray, Türkiye'nin teröre karşı meşru müdafaa hakkı olduğunu yineledi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü Kirby, "Türkiye'nin terör tehdidine karşı kendini savunma hakkı olduğu ancak bunun 'IŞİD ile mücadeleye zarar vermemesi' gerektiği" açıklamasını yineledi.
Beyaz Saray, Türkiye'nin teröre karşı meşru müdafaa hakkı olduğunu yineledi
AJANSLAR - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Beyaz Saray günlük basın brifinginde Amerikan dış politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin İstiklal Caddesi'nde yaşanan patlamayla ilgili soruşturmasına herhangi bir destek vermediklerini belirten Kirby, "Şu anda bu saldırının sorumlusunun tam olarak kim olduğunu söyleyecek bir pozisyonda değiliz. Bu şiddeti o zaman da kınadık, şimdi de kınıyoruz" ifadesini kullandı.

'Türkiye'nin saldırılara karşı kendini ve vatandaşlarını savunma hakkı vardır'
Kirby, son günlerde Türkiye'nin ülkenin çeşitli yerlerinde ve Suriye sınırında "terör kurbanı" olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin saldırılara karşı kendini ve vatandaşlarını savunma hakkı vardır. Aynı zamanda bölgede tansiyonun düşürülmesini istiyoruz ve özellikle de sivillerin daha çok ölümüne neden olacak hiçbir eylemi görmek istemiyoruz. IŞİD ile mücadelede Suriyeli mevkidaşlarımızla çalışmayı sürdürüyoruz, IŞİD Irak ve Suriye'de geçerli bir tehdit olmayı sürdürüyor."

'Amerikan askerleri burada sahada ve SDG'ye destek veriyor'
Bir gazetecinin, "Türkiye'nin kendini savunma hakkı olduğunu söyleyerek, (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ın Suriye operasyonuna yeşil ışık mı yakıyorsunuz?" sorusuna ise Kirby şu yanıtı verdi:"Türkiye terör saldırılarına maruz kaldı. Ancak özellikle Suriye içinde daha çok ölüme, daha çok masumun ölmesine yol açacak ya da bizim IŞİD ile mücadele çabalarımıza zarar verecek bir eylem görmek istemiyoruz. Bizim Suriye'de IŞİD ile mücadele eden askerlerimiz var. Suriye'de Türkiye ya da başka bir ülke tarafından Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylemi görmek istemiyoruz. Amerikan askerleri burada sahada ve DSG'ye destek veriyor."

Kirby, 22 Kasım'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güney sınırında "meşru terör tehdidi"yle karşı karşıya olduğunu ve kendini her türlü savunma hakkı bulunduğunu söylemişti.

Ankara, YPG'yi, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG'nin de ‘terör örgütü’ olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak, başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu tezini kabul etmiyor. Ankara, YPG/DSG'ye silah verilmesine de sert şekilde karşı çıkıyor.

Kirby'den START-3 açıklaması
Öte yandan, Kirby, Rusya ile START-3 ile ilgili istişarelerin ileri bir tarihe ertelenmesiyle ilgili, “Mümkün olan en kısa sürede bu programa geri dönüldüğünü görmek istiyoruz, bu çok önemli” dedi.

Konuyla iligli konuşan Kirby, “Mümkün olan en kısa sürede takvime geri dönüldüğünü görmek istiyoruz çünkü bu çok önemli" diyerek, programın sadece iki ülke için değil, tüm dünya için çok önemli olduğunu vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 29 Kasım-6 Aralık tarihlerinde Kahire'de ABD'yle yapılacak Stratejik Saldırı Silahlarının Yasaklanması Anlaşması (START-3) ile ilgili istişarelerin ileri bir tarihe ertelendiğini açıklamıştı.
Yorum Yazın