alexa verify

​'BRICS’in BRICST' olması ABD’yi çıldırtacak

​BRICS’in BRICST olması ABD’yi çıldırtacak
Giriş Tarihi: 14.09.2018 03:39 784 Okunma 0

Dünya ekonomisinde yüzde 25 pay sahibi olan BRİCS ülkeleri (Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika) liderlerin anlaşması ABD’yi rahatsız ediyor. Türkiye’nin de BRICS arasında yer almasıyla 'BRICS’in ismi BRICST' olacak.

Haber: OGÜNHABER-ÖZEL - Türkiye BRICS üyeleriyle yerli ve milli paralarla ticaret, savunma, ekonomik iş birliği ve ikili ilişkileri de kapsayan birçok konuda mutabakata vardı. BRICS ülkeleriyle ticaret, yatırım ve kalkınma alanlarında çalışmaya başladı.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hindistan Devlet Başkanı Narendra Modi, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer ve Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ile aldığı özel davet ile bir araya gelen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan BRICS’e sıcak baktığını dile getirmişti.
 
BRICS ülkeleri, her yıl bir ülkede olmak üzere devlet başkanları seviyesinde bir araya geliyor. BRICS, dünyadaki maden rezervinin yüzde 60'ı elinde bulundururken tahıl ürünlerinin de yüzde 40'ını üretiyor. BRICS, 'yeni dünya düzeninin yükselen gücü ' olarak yorumlanıyor.BRICS ülkeleri 2015 yılında Shangay merkezli 'Yeni Kalkınma Bankası'nı da hayata geçirdiler. ABD Merkez Bankası (FED) politikalarından olumsuz etkilenen BRICS ülkeleri bu etkiye karşı koymak için kendi finans sistemlerini de oluşturmuş oldular. Yine bu banka gelişmekte olan ülkelerin IMF ve Dünya Bankası'na ilişkin şikâyetlerine de alternatif olması bekleniyor.
 
Banka, her üyenin eşit payıyla ve toplamda 100 milyar dolarlık bir sermayeyle kurulmasıyla dikkat çekmişti.
 
Birlik ayrıca üye ülkelerde nakit döviz sıkıntısı yaşanması durumunda mali istikrarı sağlamak amacıyla toplam sermayesi 100 milyar dolar olan 'BRICS Birliği Rezerv Düzenlemesi' de oluşturdu. Bu havuza Çin 41, Brezilya, Hindistan ve Rusya 18, Güney Afrika da 5 milyar dolar yatırdı.
 
Tüm bu gücüyle birlik, ekonomik hareketlerde önemli bir güç elde etmiş bulunuyor. Banka 'kalkınma' konseptli projeleri desteklemeye açık bir anlayışla 2018'de 4 milyar, 2019'da 6 milyar, 2020'de 8 milyar, 2021'de ise 10 milyar dolarlık asgari bir mali rezerv sağlamayı planlıyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90