alexa verify

Direniş devlete değil, haksızlığa karşı verilmiştir

Direniş devlete değil, haksızlığa karşı verilmiştir
Giriş Tarihi: 07.11.2018 15:26 0

Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Genel Sekreteri Bilgin Yakup, amaçlarının Bulgaristan’da yaşayan tüm vatandaşların huzur ve refah içinde yaşamalarını tesis etmek olduğunu söyledi.

Haber: - Türk ve Müslümanların haklarını korumak için kurdukları oluşumla siyasete yeni bir soluk getiren Kasım Dal ve arkadaşları vasıtasıyla siyasete girdiğini söyleyen Bilgin Yakup, “Kasım Dal devlete karşı güç kurmak suçlamasıyla hapis yatmıştır. Lakin kendisi ve arkadaşları Türk ve Müslümanlara zulüm yapıldığı zamanlarda bile hiçbir zaman Bulgaristan devletine karşı bir duruş sergilememişlerdir. Her zaman haksızlığa karşı direnmişlerdir. Hapisten çıktıktan sonra ilk olarak arkadaşlarıyla beraber Türk ve Müslümanların haklarını korumak için Hak ve Özgürlük Harekatı’nı kurdular. Genel Başkan yardımcısı olan Kasım Dal Türkiye ile tüm ilişkileri bizzat kendisi kuruyor. Hak ve Özgürlük Harekatı 8 yıl iktidar ortağı olarak 2001 yılından 2009 yılına kadar hükümette görev alıyor. Kasım Dal milletvekili ve içişleri komisyon başkanlığında görevlerde bulundu” diyerek konuştu.

AJANLAR İLE TÜRKLERE KARŞI ZULÜM YAPANLAR BELGELERLE ORTAYA ÇIKARILDI
Büyük emek vererek çıkarttığı kanunla eski komünistlerin karanlık dosyalarını Kasım Dal’ın aydınlattığını belirten Bilgin Yakup, “Ajanlar ile Türklere karşı zulüm yapanların hepsini belgelerle ortaya çıkarıyor. Birçok kişinin ajan olduğu ortaya çıkıyor. Hatta Kasım Dal’ın beraber haksızlıklara karşı direndiği zor zamanlarda yanlarında olan arkadaşlarından bazılarının ajan olduğu ortaya çıkıyor. Bu kişilerin el yazısı ile rapor yazarak ajanlık yaptıkları da ispatlanıyor. Bu ajanlardan bir tanesi benim arkadaşım Türkçe müzik dinliyor, şu kuran okuyor, bu namaz kılıyor diyerek kendi soydaşlarını tek tek fişliyor” diyerek tüm ajanların mecliste tek tek açığa çıktığını aktardı.

Yakup, “Cezaevinden çıktıktan sonra Kasım Dal ve arkadaşları isimlerini geri almak için siyasi arenada verdikleri mücadeleyi kazanıyor ve Türklerin haklarını geri alıyorlar. Din haklarına da yeniden sahip oluyorlar. İktidar ortağı olunca Kasım Dal ve arkadaşları hak için mücadele verirken, bazı Türk siyasetçilerde zengin olmak için çaba harcıyorlar. Hak için mücadele edenler hakları geri alırken, zengin olmak için çaba harcayanlarda amaçlarına ulaşıyorlar”

Sorunların geçmiş yıllarda olduğu gibi zulüm şeklinde devam etmese de zaman zaman bazı olayların cereyan ettiğini de söyleyen Yakup, “Mesela okullarda Türk dili seçmeli olarak veriliyor ve kitap basılmıyor. Bu sorunun çözülmesi için kimse çaba harcamıyor. Türk sermayesi büyük projelerle Bulgaristan’a geldi fakat faaliyetlerine izin verilmedi ve bazı Türk milletvekilleri de bu konuya duyarsız kaldılar. Şişe cam geldi ve 1 milyar dolar yatırım yaptı. Kasım Dal tüm zorluklara ve engellemelere rağmen bu projenin gerçekleşmesini sağladı. Bu proje ile bölge insanı ve özellikle de Türkler iş sahibi oldular” diyerek sözlerini tamamladı.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90