• Dünya

Donald Trump, John Bolton'ı görevden aldı

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ı görevden aldığını açıkladı.
Donald Trump, John Bolton'ı görevden aldı
Venezuela ve İran konusunda askeri gücü öne çıkartan yaklaşımları nedeniyle Trump ile Bolton arasında anlaşmazlık yaşandığı biliniyordu. Bolton, FETÖ'cülerin 15 Temmuz darbe girişimine açıkça destek veren isimler arasında bulunuyordu.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ı görevden aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, kendi talebi üzerine Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın istifasını bu sabah sunduğunu açıkladı.

Trump, attığı Twitter mesajlarında, "Dün akşam John Bolton'a, Beyaz Saray'daki hizmetlerine artık ihtiyaç kalmadığını söyledim. Yönetimdeki diğerleri gibi, yaptığı önerilerin birçoğuna hiç katılmıyordum ve bu nedenle John'un istifasını istedim, o da bu sabah sundu" dedi.
Göreve geldiği günden bu yana Venezuela ve İran konusunda askeri müdahaleyi öne çıkartması nedeniyle Trump'la sorunlar yaşadığı vurgulanıyordu.

ABD basını geçtiğimiz günlerde, Afganistan müzakereleriyle ilgili anlaşmanın taslak metninin Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a gösterilmediğini ve Bolton'ın köşeye itildiği öne sürülmüştü.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Trump'ın Ortadoğu'daki politikalarını belirleyen bir isim olarak öne çıkıyordu.

FETÖ'nün darbesine destek vermişti

Neo-muhafazakâr bir isim olan John Bolton 15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişimiyle ilgili olarak, "Erdoğan devrilirse gözyaşı dökmem" yorumunu yapmıştı.
Yorum Yazın