alexa verify

İngiliz Bakan'dan İsrail'e 'Temimi' tepkisi

İngiliz Bakandan İsraile Temimi tepkisi
Giriş Tarihi: 11.01.2018 14:04 0

İngiltere’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Burt, İsrail’in Ahed et-Temimi’yi tutuklamasıyla ilgili, 'Orada asker olmamalıydı, genç kadın da yaptığı şeyi yapma ihtiyacı duymamalıydı.' dedi.

Haber: Anadolu Ajansı - İngiltere’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, İngiliz Parlamentosunda bir milletvekilinin sorusu üzerine İsrail tarafından tutuklanan ve askeri mahkemede yargılanan  16 yaşındaki Ahed et-Temimi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

İşçi Partili Milletvekili Julie Elliott, Burt’e, “Sayın Bakan, 4. Cenevre Konvansiyonu'nun 76. maddesine aykırı olarak 16 yaşındaki Ahed et-Temimi’nin İsrail’de tutukluluğunun devam etmesi konusundaki infialimi paylaşıyor mu? Bu konuyu ve kaygılarımızı İsrail hükümetiyle görüşmede gündeme getirecek mi?” diye sordu.

Hem Temimi ailesini hem de bölgeyi tanıdığı belirten Burt, “Bu baştan sona mutsuz bir öykü. Gerçek şu ki orada asker olmamalıydı ve genç kadın da yaptığı şeyi yapma ihtiyacı duymamalıydı.” yanıtını verdi.

Burt, bu olayla ilgili şikayetlerini dile getirdiklerine dikkati çekerek, "İsrail’in, hakkı olduğu üzere, yasaları uyguluyor olması önemli ancak olayın bütününün görüntüsünü izlediğimizde, bunun asla olmaması gerektiği görülüyor. Bu sorunun çözümü için çalışmamız, bu gençlerin de yapmakta olduklarını yapmak zorunda kalmaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90