alexa verify

İranlı ekonomistten Ruhani hükümetinin politikalarına eleştiri

İranlı ekonomistten Ruhani hükümetinin politikalarına eleştiri
Giriş Tarihi: 06.11.2018 16:07 0

İran Ez-Zehra Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Ragfer, Ruhani hükümetinin mevcut döviz politikalarını sürdürmesinin ülkede halk protestolarına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Haber: - İranlı ekonomist Ragfer, ABD yaptırımlarının ülke ekonomisine etkilerini ve yaptırımların toplumsal boyutlarını AA muhabirine değerlendirdi.

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımların ikinci aşamasının devreye girmesi sonucunda petrol fiyatlarında büyük artışlar yaşanabileceğini söyleyen Ragfer, "Petrol fiyatlarındaki artışlar ABD ekonomisine fayda sağlayacak ancak Washington'un Çin ve Hindistan gibi ekonomik rakiplerinin işine yaramayacak." dedi.

Yaptırımların bu kez öncekiler kadar etkili olmayacağının görüldüğünü söyleyen Ragfer, ambargolar sayesinde petrole dayalı ekonominin yeniden yapılandırılabileceğine dikkati çekti.

"Yaptırımlar fırsatlar sunuyor"

Ragfer, yaptırımların tehditlerle birlikte fırsatlar da sunduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Bu yaptırımlar tehdit oluşturduğu kadar fırsatlar da sunuyor. Fırsatlardan biri ekonominin yeniden yapılanabilmesidir. Doğal kaynakların satışına dayalı ekonomi her zaman yabancı etkilere açıktır. Bu açıdan bakıldığında yaptırımlar ülkedeki karar vericiler açısından bir fırsat olarak değerlendirilebilir."

Ragfer, ayrıca yaptırımlarla lüks ürünlerin ithalatının engellenmesinin dövize olan ihtiyacı azaltacağını bunun da yerli üretim imkanlarını artırabileceğini belirtti.

Hükümetin mevcut mali politikasını eleştiren Ragfer, yaptırımlar sonrasında Ruhani hükümetinin döviz kurlarını düşürememesi halinde İran'da halkın ekonomiye yönelik memnuniyetsizliğinin derinleşeceğini, bunun da protesto gösterilerini tetikleyeceğini savundu.

ABD dün itibarıyla devreye giren yaptırım paketinin ikinci aşaması kapsamında 50 İran bankası ile 700'den fazla şirket ve kişiyi yaptırım listesine eklemişti.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90