TIC HOLDING Header
  • USD 18.811
  • EUR 20.508
  • Altın 1168.292
  • BIST 100 5268.21
  • Dünya

Macron'dan seçim kampanyasında usulsüzlük soruşturmasıyla ilgili açıklama: Hukukun işlemesi normal

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, savcılığın 2017 ve 2022 cumhurbaşkanlığı seçim kampanyalarının finansmanında "usulsüzlük" olduğuna dair suçlamalar üzerine başlattığı soruşturmanın "merkezinde" olduğuna inanmadığını belirterek "adalet sisteminin işini yapmasının normal olduğunu" söyledi.
Macron'dan seçim kampanyasında usulsüzlük soruşturmasıyla ilgili açıklama: Hukukun işlemesi normal
AJANSLAR - "Hiçbir şeyden korkmuyorum ve soruşturmanın kalbinde bulunduğuma inanmıyorum" açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Macron, "Ben de dernekler ve seçilmişlerin bu konuyu yargıya taşıdığını basından öğrendim. Yargının işini yapması kadar normal bir şey yok, özgürce işini yapıyor. Bu konu, aydınlığa kavuşacak" ifadelerini kullandı.

2017 seçimi kampanya hesaplarının gerekli denetimlerden geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Macron, diğer tüm adaylarla birlikte 2022 seçim kampanyası hesaplarının halihazırda denetlendiğini savundu.

Ulusal Mali Savcılık Ofisinin, Macron'un cumhurbaşkanı seçildiği 2017 ve 2022'deki seçim kampanyaların finansmanında "usulsüzlük" ve Amerikan McKinsey danışmanlık şirketinin 2017 ve 2022 seçim çalışmalarına hangi koşullarda müdahale ettiğine dair geçen ay soruşturma başlattığı ortaya çıkmıştı.

Bu şirketin kamu ihalelerinde kayrıldığına yönelik iddiaları da yanıtlayan Macron "Bunu zaten yüzlerce kez açıkladım. Sorunun yanıtı 'hayır' dedi.

Macron, McKinsey’i savunmuştu
Fransa Senatosunca mart ayında oluşturulan bir komite raporunda McKinsey'in son 10 yıldır kurum vergilerini ödemediği kamuoyuna duyurulmuştu.

Raporda, 2018-2021'de şirket ile yapılan sözleşmelerin bedelinin iki katından fazla artarak 1 milyar euronun üzerine çıktığı kaydedilmişti.

Cumhurbaşkanı Macron, Senato'nun McKinsey'e yönelttiği yolsuzluk suçlamalarının doğru olmadığını savunmasına rağmen Fransa Ulusal Mali Savcılık Ofisi 6 Nisan'da McKinsey şirketi hakkında vergi kaçırma ön soruşturması açtığını duyurmuştu.

Daha sonra savcılık kararıyla şirketin Paris'teki merkezinde arama yapılmıştı.
Yorum Yazın