TIC 600*160
  • Dünya

Ölüme yolculuktan bebeğiyle döndü

Çeşme'de yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışan Suriyeli hamile kadın, batmak üzere olan bottan güvenlik güçlerinin müdahalesiyle kurtarıldıktan sonra kız bebek dünyaya getirdi.
Ölüme yolculuktan bebeğiyle döndü
AA - İzmir'in Çeşme ilçesinde yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışan gruptaki hamile Suriyeli Şehira Kasım, batmak üzere olan bottan kurtarıldıktan sonra kız bebek dünyaya getirdi. Hastanede tedavi altına alınan anne ve bebeğin olaydan 11 gün sonra gerçekleşen buluşması, duygusal anlara sahne oldu.

Çeşme'den Yunanistan'ın Sakız Adası'na gitmek için 21 Mart'ta denize açılan göçmen gruba, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri Türk kara sularında müdahale etti. Su almaya başlayan bottaki çoğunluğu Suriyeli sığınmacılar, ekiplerce kurtarıldıktan sonra Çeşme Limanı'na götürüldü.

Bu kişiler arasında hamile bir kadın olduğunu fark eden ekipler, doğum sancıları başlayan Şehira Kasım'ı ambulansla Çeşme Devlet Hastanesine kaldırdı. Burada kız bebek dünyaya getiren 25 yaşındaki Kasım, daha sonra Katip Çelebi Üniversitesi Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Bebek ise tedbir amaçlı Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde kuvöze konuldu.

Tedavisi tamamlanan Şehira Kasım, olaydan 11 gün sonra, "Hatice" ismini verdiği bebeğini kucağına aldı. Anne ve bebeğin kavuşma anı, hastane çalışanları ve doktorlara da duygusal anlar yaşattı.

Bebeğini kucağına aldıktan sonra sevinç gözyaşı döken anne Kasım, Suriye'nin Hama kentinde 3 yıl önce Cemal Muhammed ile evlendiğini söyledi.

Suriye'de savaş öncesi mutlu bir hayatlarının olduğunu anlatan Kasım, rejim yanlısı teröristlerin açtığı ateş ve bombardımanlar sonucu eşinin babasını, kendisinin ise tüm ailesini kaybettiğini dile getirdi.

Şehira Kasım, "Türkiye'ye sığındıktan sonra 2 yıl Hatay'da kaldık. Yaklaşık 6 ay önce de İzmir'e geldik. Eşim yaklaşık 2 ay önce deniz yoluyla Yunanistan'a geçerek, buradan da Almanya'ya gitti." dedi.

Almanya'da bulunan eşinin yanına gitmesi için yetkililerden yardım beklediğini kaydeden Kasım, "Ameliyat sonrası toparlanmaya ihtiyacım var. Sağlığıma kavuştuktan ve bebeğim biraz büyüyüp yaşına girdikten sonra eşimin yanına gitmenin resmi yollarını arayacağım. 'Kimsem kalmadı' dediğim anda kızım dünyaya geldi. Artık bir kızım var ve onun için yaşamak zorundayım." diye konuştu.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın