alexa verify

​Rusya, Türkiye ve İran üçgeninde

​Rusya, Türkiye ve İran üçgeninde
Giriş Tarihi: 14.09.2018 03:33 485 Okunma 0

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin'in stratejisti Aleksandr Gelyeviç Dugin, ABD’nin ekonomik savaş için düğmeye bastığı bu süreçte Rusya, Türkiye ve İran'ın birlikte hareket etmesinin gerekli olduğunu söyledi.

ABD yönetiminin ekonomik yaptırım kartını agresif biçimde kullanarak ABD Başkanı’nın evangelistlerle yaptığı toplantıda bu süreci bir savaş olarak nitelendirmesinin ardından Rusya, Türkiye ve İran üçgeninde yeni dünya stratejisi planları yapılıyor.

AVRASYA HAREKETLENİYORRusya’nın son yıllarda planladığı Avrusya projesi yerine Avrasya oluşumuna sıcak bakmasıyla dengelerin ekonomik bir birleşme üzerinde yoğunlaşacağı fikri ön plana alınıyor.
 
Türk kimliğinin eritilmesi düşüncüleri rafa kaldırılırken, Türkler ile güç birliğine gidilmesinin gerekli olduğu her platformda vurgulanıyor.
 
Türk havzasında yapılan imparatorluk planları yerine Avrupa’ya karşı duruş stratejileri geliştiriliyor.
 
Türkiye’de ulusalcılarla planlar yapan Rusya artık Cumhurbaşkanlığı makamımız ile birlikte hareket etmek için düğmeye basarken, İran’da Türkiye ile ortak payda da buluşmak istediğini dile getiriyor.
 
Türkiye ise sağcısıyla ve solcusuyla Amerikan karşıtlığı olarak nitelendirilen bu projeye sıcak bakıyor.
 
Konuyla alakalı konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin'in stratejisti Dugin, Türkiye'nin ABD Doları bağımlılığını dengeleme çalışmaları yaptığı bu süreçte Rusya, Türkiye ve İran'ın Avrasya para birimine geçmesinin şart olduğunu belirtti.
 
Putin’in beyni olarak tanıdığımız Aleksandr Gelyeviç Dugin 15 Temmuz darbe girişimi günü askeri hareketlilik olduğu bilgisini vermişti.
 
Uluslararası Avrasya Hareketi’nin kurucusu Dugin, “Avrasya para biriminin yakında kullanılmaya başlayacağını ümit ediyorum. Birçok ülke bu konuda para politikası belirlemede benzer vizyonları ortaya koymak için çalışmaktadır. İslami para birimi de konuşuluyor. Özellikle Petrol ve doğalgaz ticaretinde ABD doları kullanmaktan vazgeçmeliyiz. Bu konuda Rusya, Türkiye ve İran’a büyük görevler düşmektedir. Acilen yeni para birimi oluşturulmalıdır. Ve bunun çok yakında gerçekleşeceğini ümit ediyorum” diyerek Avrasya para birimi projesinin gerçekleşmesinin şart olduğunun altını çizdi.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Avrasya Ekonomi Birliği zirvesinde ortak bir para biriminin kullanılmasını teklif ettiğini söyleyen Dugin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ‘altınla borçlanma’ önerisi yapmasının da bölge ülkeleri tarafından olumlu karşılandığının söyledi.
 
Putin, 'Omuz omuza' hareket ederek, dış ekonomik ve mali tehditlere daha kolay tepki gösterebileceklerini belirtmişti.
 
Türkiye, Rusya ve İran’ın birlikte hareket etmesinin gerekli olduğunun altını çizen Dugin, şu an yaşanan ekonomik savaşın Türkiye, Rusya ve İran’ın birleşmesinin önüne geçmek için yapıldığını savundu.
 
Amerikan’ın yaptırımlar konusunda yumuşamayacağını söyleyen Dugin, “Bu yaptırımlar bizleri yeni pazarlara açılmamız konusunda yönlendirdi. Türkiye, Çin, Hindistan, İran, Pakistan, Latin Amerika ve Afrika son yıllarda daha da birbirine yakınlaştı. Avrasyacılık hatta afroavrasya çıkış vizemizdir. Yaptırımlar arttıkça bölge ülkeleri birbirine daha çok entegre oluyor” dedi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90