TIC HOLDING Header
  • USD 18.591
  • EUR 18.546
  • Altın 1027.704
  • BIST 100 3431.88
  • Dünya

Seul'deki selde 3 kişinin ölümünden sonra 'Parazit dairelerine' yasak geldi

Güney Kore'nin başkenti Seul'de yaşanan sel nedeniyle, bodrum katlarda bulunan evleri su bastı. 2020 yılında 'En İyi Film' Oscar Ödülü verilen Kore yapımı Parazit filmindeki baş karakterlerin yaşadığı evlere benzerliği nedeniyle 'Parazit daireleri' olarak anılan evler, sel sonucu 3 kişinin boğularak hayatını kaybetmesi üzerine yasaklandı.
Seul'deki selde 3 kişinin ölümünden sonra 'Parazit dairelerine' yasak geldi
AJANSLAR - 2020 Oscar Ödülleri'nde 'En İyi Film' dalında ödüle layık görülen Parazit filmindeki baş karakterlerin yaşadığı bodrum kat dairelerin gerçek hayatta da genellikle düşük gelirlilere kiralandığı biliniyor. Ancak Seul kent yönetimi artık bodrum katlarda yerleşime izin vermeyecek. Mevcut bodrum kat daireler ise zaman içerisinde normal dairelere dönüştürülecek.

Karar, başkent Seul'ün dün ülkede son 80 yılın en yoğun sağanak yağışının görülmesinden sonra geldi. Seul'de dünkü sağanak yağışın neden olduğu sel sonucunda, bodrum katlardaki daireleri su bastı. Kent genelinde en az 11 kişi sel nedeniyle hayatını kaybetti, ya da kayboldu. Pazartesi gecesi 40'lı yaşlarındaki iki kız kardeş ve 13 yaşındaki bir kız çocuğu, sel sularının bastığı bodrum katındaki dairelerinde ölü bulundu. Yerel medyaya yansıyan haberlere göre kız kardeşlerin evleri suyla dolu olduğu için yardım çağrısında bulundukları, ancak kurtarma ekiplerinin onlara ulaşamadığı belirtildi.

Trajik olay, ülkede 'banjiha' adı verilen bodrum katlarında yaşamanın getirdiği tehlikeler ve gelir eşitsizliği gibi konuları yeniden gündeme getirdi.
Yorum Yazın