TIC 600*160
  • Eğitim

Özel okullar AYM’nin iptal kararını değerlendirdi

Dershanelerin kapatılmasını öngören yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından oy çokluğu ile iptal edilmesini değerlendirmek üzere özel okul yetkilileri bir araya geldi.
Özel okullar AYM’nin iptal kararını değerlendirdi
İSTANBUL / İHA - Dershanelerin kapatılma kararının Anayasa Mahkemesi tarafından oy çokluğu ile iptal edilmesini değerlendirmek üzere Özel Okullar Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, daire başkanları ve özel okullar ile dershaneleri temsil eden derneklerin başkanları bir araya geldi.

Anayasa Mahkemesi’nin aldığı iptal kararından sonra gündeme gelen birçok soruya cevap veren Yelkenci, kimsenin endişelenmemesini ve bakanlığın konuyla ilgili her türlü tedbiri alacağının altını çizdi.

“AYM’NİN GEREKÇELİ KARARINI GÖRMEMİZ GEREKİYOR”
Toplantıya katılan Özel Öğretim Kurumları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hami Koç, Ömer Faruk Yelkenci’nin sorulara tek tek cevap vererek özel okul temsilcilerinin merak ettiği konulara değindiğini söyledi. Konuyla ilgili detaylı bir yorum yapabilmek için Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının görülmesi gerektiğinin altını çizen Koç, yetkililerin konu hakkında gerekli çalışmaları yaptığına dikkat çekti. Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından daha sağlıklı bir değerlendirme yapılacağını belirten Hami Koç, bu açıklamaya göre bir yol haritası belirleneceğine inandığını ifade etti.

"VELİLER VE ÖĞRENCİLER ENDİŞELENMEMELİ"
Bu kararın velileri ve öğrencileri kesinlikle endişelendirmemesi gerektiğini ifade eden Koç, bakanlık yetkililerinin çalışmalarına hızla devam ettiğini söyledi. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kararın alınmasının ardından özel okul olabilmek için dönüşüm sürecine giren dershanelerin bir an önce hazırlıklarını bitirmeleri gerektiğini vurgulayan Koç, “Dönüşüm okulları eğitim sistemimizin içinde önemli yer tutuyor. Bu okulların süreçlerini bir an önce bitirerek eğitim sistemine dahil olmalarını istiyoruz” dedi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın