TIC 600*160
  • Eğitim

Suriyeli öğrencilerin beklediği Arapça program açıldı.

Gaziantep Üniversitesi, ülkelerindeki iç savaştan kaçan ve eğitimlerini yarıda bırakan Suriyeli gençlerin dört gözle beklediği Arapça Uluslararası Programı’nı açtı.
Suriyeli öğrencilerin beklediği Arapça program açıldı.
GAZİANTEP / İHA - İntörn mühendislik, Trimester Eğitim Modeli ve Toplumsal Duyarlılık Projeleri başta olmak üzere çeşitli uygulamalarıyla Türkiye’nin eğitim sisteminde örnek projelere imza atan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), ülkelerindeki iç savaştan kaçan ve eğitimlerini yarıda bırakan Suriyeli gençlerin dört gözle bekledikleri Arapça Uluslararası Programı’nı açtı.

'ÜNİVERSİTE OLARAK ÜSTÜMÜZE DÜŞENİ YAPIYORUZ'
Suriyeli ve Filistinli bin gence üniversite kapısını açacak programın önümüzdeki yıllarda öğrenci sayısının artırılıp, kapsamının genişletilmesinin planlandığını belirten GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “Bu gençlerimiz hem kendi ülkeleri, hem de bölge için önemli misyon üstlenecekler.

Önümüzdeki süreçte, diğer Ortadoğu ülkelerinden gençlerimiz de Arapça Uluslararası Programlardan yararlanabilecekler” dedi.
Gaziantep Üniversitesi ile Halep Üniversitesi'nin, Suriye’deki iç savaş öncesinde eğitim konusunda son derece iyi ilişkiler içinde olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, savaş sonrası ise üniversite çağına gelmiş Suriyeli gençlerin eğitimleri başta olmak üzere çeşitli sosyal projelerde önemli görevler üstlendiklerini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Coşkun, yaklaşık iki yıldır gündemde olan ve Suriyeli gençlerin yaşama geçirilmesini bekledikleri Arapça Eğitim programları için YÖK’ten onay çıktığını ve Gaziantep Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen adayların başvurularının alınmaya başlandığını açıkladı.

'26 PROGRAMDA BİN ÖĞRENCİ'
İlk aşamada lisans düzeyinde 16, ön lisans düzeyinde ise 10 olmak üzere 26 program açılacağını ve bu programlara bin civarında gencin başvuruda bulunacağını kaydeden GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Suriyeli öğrencilerin yanı sıra Filistinli gençlerin de gerekli şartları taşımaları durumunda eğitim için başvurularının alınacağını vurguladı.
Prof. Dr. Coşkun, “Önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artırılarak, tüm bölge halklarının yararlanacağı, büyük bir programa dönüştürmeyi planlıyoruz. Ülkemizin ve bölgemizin geleceğine yatırım yapmak üzere geliştirilen bu kıymetli programdan mezun olan öğrencilerimiz, önce Türkiye ve Suriye’nin geleceğinde takiben de tüm bölge halklarının geleceğinde köprü vazifesi görüp, iyi bir gelecek inşasında kilit rol oynayacaklardır” şeklinde konuştu.

'SURİYELİ AKADEMİSYENLER DE DEĞERLENDİRİLECEK'
Gaziantep Üniversitesi’nin bu çalışmasıyla sadece yüksek öğrenimlerini yapmak isteyen gençlerin değil, ülkelerindeki karışıklık nedeniyle Türkiye’ye sığınan akademisyenlerin de değerlendirileceğini anlatan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, açıklamasının devamında şunları söyledi.

'Arapça Uluslar arası Programlarımızda, Suriye’de yıllarca eğitim hizmeti vermiş değerli akademisyenler de aktif rol oynayacaklar. Programlarda, kaliteden ödün vermeden GAÜN müfredatı kullanılacak ve mezun olmayı başaran öğrenciler, uslar arası geçerliliği tartışılmayan GAÜN diploması almaya hak kazanacaklardır. Öğrencilerimizin kaydı sırasında çeşitli kriterleri değerlendirilerek, başarı durumları dikkate alınacaktır.'
TIC Detay Altı
Yorum Yazın