TIC 600*160
  • Eğitim

Yabancı uyruklu öğrenciler ailelerinden kilometrelerce uzakta bayramı geçiriyor

Sakarya Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler, ailelerinden kilometrelerce uzaklıkta Kurban Bayramı’nı geçiriyor.
Yabancı uyruklu öğrenciler ailelerinden kilometrelerce uzakta bayramı geçiriyor
SAKARYA / İHA - Üniversitenin organizasyonuyla bayram namazında buluşan öğrenciler, toplu bayramlaşmanın ardından hep birlikte sabah kahvaltısı yaptı.

Gana, Somali, Irak, Pakistan, Afganistan ve Azerbaycan başta olmak üzere çeşitli ülkelerden Sakarya Üniversitesi’ne okumaya gelen yabancı uyruklu öğrenciler, Kurban Bayramı’nı ailelerinden kilometrelerce uzakta geçiriyor. Sakarya Üniversitesi ve Kredi Yurtlar Kurumu’nun organizasyonuyla Sakarya Üniversitesi Camisinde bayram namazında buluşan öğrenciler, toplu bayramlaşmanın ardından hep birlikte sabah kahvaltısı yaptı. Yabancı uyruklu öğrenciler için yapılan bayramlaşma programına Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas da katıldı.

Çok güzel bir bayram sabahına şahitlik ettiklerini belirten Başkan Toçoğlu, “Ülkemize dünyanın çeşitli yerlerinden okumak için gelen öğrenci kardeşlerimizle bayramlaştık, namazı kıldık” dedi. Üniversitede şuan okumakta olan 2 bine yakın yabancı uyruklu öğrenci olduğunu ifade eden Rektör Elmas, “Kardeşlerimizle bu sabah hem namaz kılıp hem de kahvaltı yapıyoruz. Bizler için çok güzel bir durum” diye konuştu.

Somali’den Sakarya Üniversitesi’ne okumak için gelen Abdelnor Dair, “Belediye başkanımız, sayın rektörümüz geldiler, çok mutluyuz. Tabi ailemden çok uzak kaldık ama burasını bizim ailemiz gibi görüyoruz. İnsanlar hep sıcakkanlı, çok güzel” derken, Afganistan’dan gelen Nasarahmad isimli öğrenci ise “Türkiye’ye geldiğim üç sene oldu. Türk halkına çok teşekkür ediyorum bize kucak açtıkları için. Hep bize sıcakkanlı davrandılar. Biz buraya geldik kendi ailemiz gibi hissediyoruz. Ülkemizden, ailemizden uzak kaldığımız için özlediğimiz oluyor” şeklinde konuştu.

Yapılan sabah kahvaltısının ardından yabancı uyruklu öğrenciler için alınan kurbanlar kesildi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın