TIC 600*160
  • Eğitim

Yurt dışında eğitim, ama nasıl?

Yurt dışında eğitim, yabancı dil öğrenmek için en iyi yollardan biridir. Etrafınızda günlük yaşantınızda öğrenmek istediğiniz dili konuşan birçok insan bulunur. Bu şartlar altında dil öğrenimi daha kolay ve hızlı gelişebilir.
Yurt dışında eğitim, ama nasıl?
Kübra Yaşar - Yurt dışında edindiğiniz bilgiler hayatınızın ilerleyen dönemlerinde de işinize yarayacak, bilgi ve kültür seviyeniz artacak, bunu yaşamınızın her evresinde kullanacak derecede donanımlı birey olarak kendinizi geliştirmiş olacaksınız.

Ülkemizde ve dünyada yurt dışı deneyimi olan ve en az iki dil bilen kişilerin, uluslararası pazarlara yatırım yapan şirketlerce öncelikli olarak tercih edildiği bilinen bir gerçek.

Kendi kültürün dışında bir kültüre tanık olmak, yeni fikir ve bakış açısısına sahip olmak da yurtdışında eğitimin avantajlarından sadece birkaçı. 

Ancak yurt dışında eğitim denildiği zaman en önemli konulardan birisi masraflar.Yurt dışı eğitim programlarına bakıldığı zaman birçok yerin sadece belirli ödemeleri karşıladığını söylemek mümkün.

Eğitim almak için yurt dışını tercih etmek isteyen kişiler, gerekli masrafları karşılayamamaları sebebiyle bu noktada çeşitli arayışlara girişebiliyor.

Burada devreye burs arayışı, maddi yardım çağrıları giriyor.

En büyük güç sosyal medya

Hayallerini gerçekleştirmek, yurt dışında eğitim almak ve kendini geliştirmek isteyen kişiler, çağın en büyük gücü sosyal medya aracılığıyla maddi desteğe ulaşmayı amaçlıyor.

Son dönemlerde örneklerini göreceğimiz üzere, sadece bir gecede toplanan bu yardımlar sosyal medya kullanıcılarını ikiye bölmüş durumda.

Somut örnekle, yakın zamanda Twitter üzerinden yurt dışında bir üniversitenin oyunculuk okulundan kabul aldığını, bu yüzden de 60 bin dolar gibi bir paraya ihtiyacı olduğunu dile getiren 17 yaşındaki Asude Defne Özkan, bir gecede yaklaşık 21 bin dolar bağış topladı.Özkan'a, Türkiye New York konsolosluğu başta olmak üzere, milletvekilleri ve oyuncular da destek verdi.

Bazı kullanıcılar Özkan'nın isteğinin bir kurguya dayandığını ve insanları manipüle ettiğini iddia ederken, kimi kullanıcılar ise genç kıza güvendiğini ifade ederek, bağışta bulundu.

Dolayısıyla son zamanlarda gündemi meşgul eden bu tarz bağış kampanyaları güvenirliliği sorgulatmaya başladı.

Peki nasıl güveneceğiz? Nasıl bir yardımda bulunabiliriz?

Bu noktada dikkat edilmesi gereken konulardan ilki burs, maddi destek isteyen kişiden katılacağı yurt dışı eğitim programının belgelerini istemek olacaktır.

Etik olup olmadığı tartışılır ancak, sosyal medyanın iyi ve güzel şeylere vesile olabildiği kadar, kötü niyetli kişilerce de kullanıldığı unutulmamalıdır.

Yurt dışında eğitim detaylı ve yoğun bir araştırma gerektirir.

Buradan yola çıkacak olursak yönlendirme oldukça önemlidir.

Yardıma ihtiyacı olan kişileri, daha önce yurt dışı deneyimi almış, bilgi sahibi kişilere yönlendirmek faydalı olacaktır. 

Deneyimlerini paylaşan blog yazarları, yurt dışı hayali kuran kişileri yönlendirme konusunda önemli bir yere sahiptir.Türkiye'de yurt dışı eğitim programları

Yurt dışı eğitimi denildiği zaman akla ilk gelen Erasmus programlarıdır.

Erasmus programı ile Avrupa üniversiteleri arasında akademik değişim ve etkileşimi desteklemeyi amaçlamaktadır.

Erasmus programına katılmak için üniversite öğrencisi olmak ve üniversitede ilk yılın tamamlanmasının ardından yabancı dil sınavından istenilen puanın alınması gerekmektedir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti de yurt dışı eğitiminde önemli avantajlar sunmaktadır.

17-30 yaş aralığında herkesin başvurabildiği programla birlikte mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın 1 yıla kadar Avrupa'da hem çalışıp hem dil eğitimi almak mümkündür.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın