alexa verify

Berat Albayrak bu işi derleyip toparlayacak

Berat Albayrak bu işi derleyip toparlayacak
Giriş Tarihi: 11.07.2018 22:00 Güncelleme Tarihi: 12.07.2018 00:06 2451 Okunma 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi yönetiminin başına Berat Albayrak'ın getirilmesini değerlendirdi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan yeni sistemde ve kabine ile ilgili soruları yanıtladı. Konuşmasında 'Berat Albayrak Bey'in finans sektörü ile hem pratikte hem de teoride geçmişi var' diyen Erdoğan, şunları söyledi;
"Böyle bir geçmişi olmuş bir arkadaşımız olması sebebiyle bu işi çok daha seri derleyip toparlayacağına ve başarıyla yürüteceğine inanıyorum.bu adımla birlikte hazine ve maliye bakanlığı, devlete finans temininde çok daha güçlü bir kaynak oluşturacak."

'DOLAR VE FAİZİN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRECEKSİNİZ, BU KADAR EMİN KONUŞUYORUM'

Mehmet Şimşek'in kabinede yer almamasına dönük yabancı basında çıkan olumsuz eleştiriler için 'Onların yaklaşımlarını umursamıyorum' diyen Erdoğan, faiz ve kurla ilgili önemli mesajlar verdi;
"Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da, bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum. Yeminden sonra devir teslim başladı. Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var. Önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düştüğünü göreceğiz. Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır. Yüksek faiz, istihdamda düşüşü de beraberinde getirebiliyor. Yatırımcılar, gerçek girişimcilerin, yatırımlarını geliştirmeleri, istihdamlarını artırmaları, elbette kendilerine imkan sunulmasıyla mümkündür. Bu işi sadece devlet bankalarının sırtına yükleyemeyiz."

Konuşmasında yeni sistemde en önemli koltuklardan birinin bakan yardımcılıkları olacağını söyleyen Erdoğan, 'Bakan yardımcıları birden fazla olabilecek. Bazılarında 3'ü zorlayacağız. Bakanlıkların güçlü olması lazım. İşlevlerine göre belirleyip çalışmaları güçlü hale getirmek istiyoruz. Personelde ciddi manada üst düzey yönetici de azaltmaya gidiyoruz.' dedi.

O KONUDA HİÇBİR ENDİŞEM YOK

Erdoğan, kurullar, ofisler, bakanlar arasında bir yetki karmaşası yaşanıp yaşanmayacağı sorusu üzerine, "Yok olmaz, o konuda hiçbir endişem yok. Kurullar ve kurumların hepsi bana bağlı. Ama tüm bu kurum ve kurullarda birer tane vekilim var. Ne demek o? Benim vekilim o kurum ve kurulları benim katılmadığım zaman benim adıma yönetecek. Mesela Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, bunun hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilişkisi var, hem de İçişleri Bakanlığı ile. Ayrıca bir de ofisler var. Örneğin Finans Ofisi. Görevi dünyadan para bulacak, yani icrai bir yanı da var. Direk olarak Cumhurbaşkanı'na bağlı çalışacak. Dünyadaki para üreten yerlerle ilişki kurarak Türkiye'ye para getirme gayreti içinde olacak" diye konuştu.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90