• Ekonomi

Erkurtoğlu, '2020'de 1 milyon 200-300 bin bandında konut satabiliriz'

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, 2019'a durağan giren konut sektörünün konut ve mevduat faizlerindeki düşüşle son çeyrekte toparlandığını söyledi.
Erkurtoğlu, '2020'de 1 milyon 200-300 bin bandında konut satabiliriz'
Son birkaç ayda ilk defa 100 binin üzerini gören konut satışlarının, 2019'un aralık ayında ilk kez 200 binin üzerine çıktığını belirten Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, "2018'e göre satışlarda yüzde 1,9 aşağıdayız. Aralıktaki konut satış atağı makası kapatmamızı sağladı. Konut almak için en uygun zaman dilimindeyiz. Konut faiz oranları ve banka mevduat oranlarının düşmesi, yatırımcıları en güvenli yatırım aracı olan gayrimenkule yönlendirecektir." ifadelerini kullandı.

Erkurtoğlu, 2020 yılına beklentilerine ilişkin şöyle konuştu:
"2019 yılına durağan giren konut sektörü için konut faizlerinin aşağıya inmesi, mevduat faizlerindeki düşüş gibi birkaç etken son çeyrekte konut satışlarına da yansıdı. Son birkaç ayda ilk defa 100 binin üzerine çıkan konut satışları, aralık ayında ilk kez 200 bin satış bandının üzerine çıkarak yılı 1 milyon 348 bin 720 tamamlayabildik.

Yani geçtiğimiz yıla göre yüzde 1,9 ile aşağıdayız ki yılın ilk 11 yılında geçtiğimiz yıl ile aramızda yüzde 10’luk bir fark vardı. Aralıktaki konut satış atağı makası kapamamızı sağladı. Yıllık bazda satış rakamlarına baktığımız zaman ipotekli satışlarda yüzde 20’lik bir artış var. Bu da konut faizlerindeki yüzde 1’lik düşüşün satışlara doğrudan yansıdığını bir kez daha ispatlıyor.

Daha çok ikinci el konut satışında bir artış söz konusu olsa da ilk alınan konutlarda uygulanan düşük faiz oranlarının yansımasını önümüzdeki aylarda göreceğimizi düşünüyoruz. Daha önceki demeçlerimizde de belirtmiş olduğumuz üzere konut almak için en uygun zaman dilimindeyiz. Yüzde 0,69’a kadar düşen konut faiz oranları, banka mevduat oranlarının düşmesi, en güvenli yatırım aracı olan gayrimenkule yönlendirecektir.

Bu yıl ise en fazla 1 milyon TL bandına kadar konutlar üretilecek olup kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilecektir. 2020 sonunda da yine 1 milyon 200-300 bin bandında konut satabiliriz. Yabancıya konut satışında da 40 bin konutun üzerine çıkmış bulunuyoruz.

2020 için sektör hedefimiz 60 bin konut satabilmek. Yabancıya konut satışı sadece sektörümüze değil, evin diğer kalemleri olan mobilya, ev tekstili gibi kalemlere de yansıyor. Marka değeri yüksek projeler üretip, doğru pazarlama araçlarıyla projeleri satışa sunmak şart. "
Yorum Yazın