alexa verify

İstanbul 3 kıta oluyor

İstanbul 3 kıta oluyor
Giriş Tarihi: 14.02.2018 03:06 Güncelleme Tarihi: 14.02.2018 03:46 1191 Okunma 0

Kanal İstanbul Projesinin güzergahının netleşmesiyle projenin bulunduğu Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy bölgesine Türk yatırımcıların ilgisi artarken, yabancı yatırımcılarda arazi almaya başladılar.

Haber: OGÜNHABER-ÖZEL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında açıklanan ve kamuoyunda ‘çılgın proje’ olarak adlandırılan Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin detayların belli olmasının ardından özellikle Kayaşehir, Küçükçekmece gölü ve Arnavutköy civarında daire fiyatlarının yıl sonunda 3-4 katına çıkacağı ifade ediliyor.Kanal İstanbul Projesi, Küçükçekmece Gölü'nden girecek ve Sazlısu Barajı'nın oradan Terkos Barajı'nın doğusundan Karadeniz'e çıkmış olacak. Projenin güzergahı da yaklaşık 45 km olacak.
 
Kanal İstanbul Projesi’nin güzergahının açıklanmasıyla beraber, değerine değer katması beklenen bölgelere gözler çevrildi. Bunların başında Küçükçekmece, Kayaşehir ve Arnavutköy yer alıyor.İhlas Yapı Bizim Evler Teknik Müdürü Celalettin Yıldırım projenin gayrimenkul sektörüne etkilerini değerlendirdi.
 
Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı ise, ‘çılgın proje’yi “İstanbul’un değerine değer katacak” diyerek özetledi.
 
İHLAS YAPI BİZİM EVLER TEKNİK MÜDÜRÜ CELALETTİN YILDIRIM; “YENİ ŞEHİR CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELMİŞTİR”
Kanal İstanbul Projesi’nin hem İstanbul’a hem de bölgeye değer katacağını vurgulayan Yıldırım, “Bir kanal geçişi olarak düşünmemek gerekir. Bununla birlikte yapılacak çevre düzenlemeleri ve çevre yapılanmaları ile yeni bir şehir ortaya çıkacaktır. İlk sinyallerini zamanında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘İstanbul’da yeni bir kuzey şehri istiyorum’ diyerek ifade etmişti. İşte o şehir şu an yeni cazibe merkezi haline gelmiştir” dedi.
 


ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA HAKAN ÖZELMACIKLI, “İSTANBUL’DA YENİ KITA OLUŞUYOR”
Kanal İstanbul Projesi’nin açıklanmasıyla beraber İstanbul’un yeni gelişme bölgesinin de tam olarak resmileştiğini söyleyen Özelmacıklı, “Aslında uzun zamandır kanalın yeri belliydi ve bu güzergah hep öngörülüyordu. Şu anki güzergah çerçevesinde Küçükçekmece Gölü itibariyle Sazlıbosna Barajı üzerinden kanal kuzeye ulaşacak. Yaklaşık 45 km uzunluğunda olacak bu kanalla beraber birçok yeni gelişme modelleri ve gayrimenkul alanları oluşacak. Bu alanlar içerisinde lojistik alanlardan tutun da kentsel gelişme alanları çerçevesinde yapılaşacak birçok yer var. Bunlar da Türkiye ve İstanbul için önemli bir avantaj. Hatta bunun için yeni bir kıta oluşuyor diyebiliriz” dedi.Kanalın, kuzeyde kalan bölgelerinde yükseklik nedeniyle denizin görülemeyeceğini söyleyen Özelmacıklı, “Oluşan yeni bölge çerçevesinde tabi ki kanalın güzergahlarında denize yakın yerler ya da deniz seviyesine yakın güzergahlar daha alternatiftir. Çünkü kanalın nispeten kuzeyinde kalan bölgeler yükseklik nedeniyle denizi göremiyor olacak. Daha çok Sazlıbosna Barajı’ndan sonraki bölümün kentsel gelişme alanında olmasını bekliyoruz. Bu süreç içerisinde gayrimenkul piyasası Arnavutköy başta olmak üzere Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde çok hareketliydi. Sadece Arnavutköy’de 2017 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 30 binin üzerinde gayrimenkul satışı gerçekleşti. Bazen bu süreçlerde satanlar bile yeni yer alamadıkları için ya da o fiyata yer bulamadıkları için üzüntü yaşayabiliyorlar. Çok hareketli bir piyasa var bu da günümüz ilerledikçe değerini daha da netleştirecek” diye konuştu.Bu proje konuşulmaya başladığından itibaren bölgedeki konutların yüzde 50 civarında yıllık artış sağladığını söyleyen Özelmacıklı, artışların bu seyirde devam edeceğini vurguladı.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90