TIC 600*160
  • Ekonomi

Maliye Bakanı Şimşek: 'Ortadoğu'da gidişat fena değil'

Şimşek, Ortadoğu'daki gidişatın genel anlamda fena olmadığını belirterek, 'Ekonomik başarı siyasi istikrarla belirlenir. Bölgenin istikrarını tesis edebilmesi için mali düzenlemeler çok önemli' dedi.
Maliye Bakanı Şimşek: 'Ortadoğu'da gidişat fena değil'

Bakan Şimşek, Four Seasons Otel’de 8. Türk-Arap Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen, ''Arap Baharı Sonrası Türk Arap İlişkileri'' konulu panele katıldı. Bakan Şimşek, küresel tablonun oldukça meşakkatli olduğunu belirterek, ''Karşı karşıya kaldığımız bir takım sorunlar var ama bütün bunlar idare edilebilir, aşılabilir zorluklar. En önemlisi siyasi geçişleri gerçekleştirebilmek'' dedi.

Bakan Şimşek, bölgede kurulan diyalogun ekonomiyi doğal kaynaklar dışında çeşitlendirmeye katkı sağlayacağına değinerek, “İş yaratmak, istihdam yaratabilmek istiyorsanız siyasi olarak istikrara ihtiyacınız var. Her ne üretirseniz üretin, değer zincirinde yukarıya hareket edebilmek çok önemli. Gölge ekonomi, kayıt dışı ekonomi önemli bir sıkıntı. İnsan sermayesi stokunu geliştirmek de çok önemli. İş ortamını iyileştirmek yatırım cezp etmek açısından, altyapıyı iyileştirmek ekonomik kalkınma açısından çok önemli. Yoksulluğu azaltmak, refahı artırmak ve refahın eşit dağılmasını sağlamak ise zaten siyasetin ana konusu. Küresel tabloya baktığımızda iyileşme sinyalleri alıyoruz fakat hassasiyetler var” dedi.

Küresel bazda yaşanan büyüme hakkında değerlendirmelerde bulunan Mehmet Şimşek, borcun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya oranının yüzde 90'a ulaşmasının büyümeyi engelleyeceğini dile getirdi.

Şimşek, Ortadoğu Bölgesi ile ilgili ise ''Bence kısa dönemde epey belirsizlik var. Adına 'Arap Uyanışı' deyin adına 'Arap Baharı' deyin, ne derseniz deyin, uzun dönemde daha iyi demokratik standartlara ulaşılacağını göreceğiz'' şeklinde konuştu.

Ortadoğu'da geçiş döneminin etkisinin daha ılımlı olduğu yorumunda bulunan Bakan Şimşek, ''Ama mali dengeler ve bütçe açığı üzerindeki etkisi çok daha bariz, işte tehlike burada. Çünkü siyasi istikrar kısa sürede tesis edilemezse, bu istihdama yansımazsa, bir popülizm tuzağına düşme riski var ve bütçe açığı iyice artar ki üzerinde durulması gereken asıl tehlike bu'' dedi.

Genel anlamda Ortadoğu'nun gidişatının fena olmadığı yorumunda bulunan Mehmet Şimşek şunları söyledi:
“Son 10 yıldır Türkiye'de tek partinin iktidarda olduğunu hatırlatan Şimşek, ''Ekonomik başarı siyasi istikrarla belirlenir. Tek başına siyasi iktidarda yeterli değil, iyi politikalar uygulanmalı. Bölgenin istikrarını tesis edebilmesi için mali düzenlemeler çok önemli.”

TIC Detay Altı
Yorum Yazın