• Ekonomi

Perakendecileri pandeminin sonunda neler bekliyor?

Kovid-19 pandemisinin yaralarını atlatmaya başlayan ABD’de tüketici talebi hızlı bir şekilde artıyor. Ancak yatırım uzmanları, restoranların ve perakendecilerin bu artışı doğru değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor
Perakendecileri pandeminin sonunda neler bekliyor?
Kovid-19 salgını perakende ve restoran sektörlerini kasıp kavurmaya devam etse de küresel yatırımcılar, önümüzdeki haftalarda perakendecilerden “göz kamaştırıcı" satış rakamları bekleyebilir.

ABD merkezli perakende mobilya şirketi At Home, en son bilanço raporunda, dördüncü çeyrek için yaklaşık %31 satış büyümesi bildirdi. Şirketin tüm yıl içerisinde karşılaştırılabilir satışları %19 arttı. Restoran zinciri LongHorn Steakhouse’ın çatı şirketi Darden Restaurants 21 Mart’ta sona eren hafta içerisinde restoran satışlarını %23,2 arttırdığını açıkladı.

Tüketici tercihine dayalı şirketler 2020'de Kovid-19 pandemisi sırasında art arda gelen kapanmalar, restoran kısıtlamaları ve alınan diğer önlemlerle karşı karşıya kalırken, karşılaştırılabilir satış rakamları veya aynı mağaza satışları, birçoklarının görmeye alışık olduğundan daha sıra dışı bir süreci vaat ediyor.

Uzmanlar, şirketlerin bu satış rakamlarını uygun şekilde değerlendirebilmeleri için, süreç içerisindeki anormallikleri ve işletme temellerini hatırlamaları gerektiğini söylüyor.

Borsa araştırmaları şirketi Kalinowski Equity Research'ün CEO’su Mark Kalinowski, "Rakamlar ilk bakışta büyük görünecek, ancak bunun nedeni bir yıl önceki çok düşük rakamlar" açıklamasında bulundu.

Kalinowski "Restorancılık yapan firmaların Ocak ve Şubat aylarındaki satış rakamlarının hepsi oldukça olumsuzdu. Mart ayında ise ilginç bir tablo ortaya çıktı. Yani tek bir güne, haftaya veya aya bakıyorsanız, çılgınca farklı rakamlardan bahsediyor olabilirsiniz" ifadelerine yer verdi.

Ocak, Şubat ve Mart ayının ilk yarısında bu sektörler için karşılaştırılabilir satışlara bakan Kalinowski, ilk çeyrekte Restoran Aynı Mağaza Satış Endeksi’nde aynı mağaza satışlarında %1,2'lik bir düşüş tahmin ediyor. Raporda, "Bu Ocak, Şubat ve Mart ayının tamamı için zımni rakamlarımız sırasıyla yaklaşık eksi yüzde 19, eksi yüzde 20 ve artı yüzde 45'tir" ifadesi yer alıyor.

Borsagundem.com’un derlediği verilere göre restoran verilerinin karşılaştırmasının en iyi yolu 2019 rakamlarına odaklanılması olarak görülüyor. Bu nedenle perakende şirketlerin ve yatırımcıların karşılaştırma yapabilmek için pandemi öncesi döneme odaklanması gerekiyor.

Araştırma şirketi FactSet’e göre, şirketlerin geçen ayki dördüncü çeyrek bilanço beklentilerini açıkladığı sırada Urban Outfitters'ın Baş İşletme Müdürü Francis Conforti, "Kovid-19'un perakende mağazalar üzerindeki devam eden etkisi nedeniyle yıla iki yıl öncesine göre daha zor bir şekilde başlamışken, bu yılın rakamlarının işletme performansımız için doğru bir karşılaştırma ve ölçüm olduğuna inanıyoruz” açıklamasına yer vermişti.

Yatırım danışmanlığı şirketi Edward Jones'un Tüketici Tercihleri Sektörü Analisti Brian Yarbrough, salgın öncesi rakamlara bakmanın şu anda bir işletmeyi analiz etmenin daha iyi bir yolu olduğunu kabul ederek, yatırımcıların 2021 hakkında düşünmesi gereken birkaç sorunu daha olduğunu dile getiriyor.

Yılın başında birçok tüketici şirketi müşterilere yapılan tek seferlik ödemelerden yararlandı. Banka hesaplarındaki teşvik çekleri tüketicilerin harcamalarını arttırdı.

Walmart ve Home Depot gibi salgın sürecinden yararlanan şirketlerin de bundan sonraki süreçte ne yapacağı merak konusu. Her şey normale döndüğünde, seyahat harcamaları ve diğer boş zaman aktiviteleri geri döndüğünde bu şirketlerin aynı satış rakamlarını yakalayıp yakalayamayacağı merak ediliyor.

Yarbrough bilançolar açısından değerlendirdiği perakende şirketleri için, “Denge açık kalabilen şirketler için çok olumlu, kapanmak zorunda kalanlar içinse fazla olumsuzdu. Hisseleri tarihi seviyelerin çok üzerinde ve bu seviyede kalamayacak şirketler üzerinde bir miktar baskı göreceksiniz” ifadelerine yer verdi.

Uzun vadeli eğilime odaklanan Edward Jones, ileriki süreçte perakendecileri çok daha farklı bir dönemin beklediğini öngörüyor. Yarbrough açıklamasında, “Daha fazla iflas eden işletme ve kapanan daha çok alışveriş merkezi göreceğiz. Bu dijitale yatırım yapan şirketlerin yararına olacak” görüşlerine yer verdi.
Yorum Yazın