TIC HOLDING Header
  • USD 18.808
  • EUR 20.435
  • Altın 1164.255
  • BIST 100 5057.9
  • Ekonomi

Vodafone ve FUT Esports'tan yeni ortaklık

- Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin: - "Vodafone FreeZone markamızla 6 yıl önce adım attığımız espor pazarına yaklaşık 45 milyon TL'lik yatırım yaptık. Önümüzdeki 5 yılda yatırımlarımıza devam etmek istiyoruz"
AA -

İSTANBUL (AA) - Vodafone, gençlik markası Vodafone FreeZone ile espor ve oyun pazarında gerçekleştirdiği iş birliklerine bir yenisini ekledi.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, Vodafone, Türkiye'nin önde gelen espor kulüplerinden FUT Esports’un ana sponsoru oldu. Sponsorluk kapsamında, Avrupa'nın en büyük gaming house'u FUTHOUSE'ta bir stüdyo açacak olan Vodafone, FUT Esports ile birlikte 2023'te 5G üzerinden oyun turnuvası da düzenleyecek.

Vodafone FreeZone ve FUT Esports iş birliğinin detayları, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin ve FUT Esports Kurucu Ortağı Cesur Sünnetçioğlu'nun katılımıyla düzenlenen toplantıda aktarıldı. Vodafone Maslak Plaza ve Vodafone Metaverse Mağaza'da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen toplantı, Decentraland'de yapılan ilk canlı hibrit basın toplantısı oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, oyun ve espordaki gelişimin en büyük destekçilerinden biri olduklarını belirterek, "Vodafone FreeZone markamızla 6 yıl önce adım attığımız espor pazarına yaklaşık 45 milyon TL'lik yatırım yaptık. Önümüzdeki 5 yılda yatırımlarımıza devam etmek istiyoruz. Esporu destekleyen marka olarak baktığımızda, sektörümüzde birinci sıradayız. Hem Vodafone'lu müşterilerimiz için sunduğumuz Gamer ek paketleri hem de yeni gelen genç müşterilerimize sunduğumuz FreeZone Gaming portföyümüz ile gençlere internetinden yemeyen uygulamaların yanı sıra her ay oyun dünyasına ait hediyeler kazanma şansı sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

İnternetten yemeyen uygulamalar özelinde düşük ping garantisi verdiklerini aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Gaming portföyümüzle 2018 yılından bu yana 1 milyonu aşkın kullanıcıya ulaştık. Gaming uygulamaları için verdiğimiz tarifelerine ek GB'ların yanı sıra FreeZone'a gelen müşterilere birçok oyun platformunda geçerli seçkin oyun içi faydalar sağlıyoruz. 2018'den bu yana yaklaşık 5 milyon TL değerinde destek verdik. Şimdi de FUT Esports işbirliğiyle espora yaptığımız katkılara bir yenisini daha ekliyoruz. Ana sponsoru olduğumuz FUT Esports, 11 farklı espor branşında onlarca sporcusu ile sadece Türkiye'de değil, global anlamda da aktif ve kapsamlı espor kulüplerinden biri. FUT Esports iş birliğiyle sponsorluk alanımızı genişletip tek bir oyuna değil birçok oyuna ve dolayısıyla daha geniş bir oyuncu kitlesine ulaşmış oluyoruz. Bu vesileyle tüm gamer'ları FreeZone avantajlarından yararlanmaya davet ediyoruz."

-

FUT Esports Kurucu Ortağı Cesur Sünnetçioğlu ise 2014'te içerik üretimiyle başlayan, 2016'da espora adım atmalarıyla devam eden hikayelerinde hep en tepeyi, hep daha önce ulaşılamamış başarıları hedeflediklerini vurguladı.

Sünnetçioğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kısa bir süre içinde 7 farklı branşta 35 şampiyonluk kazandık. Ülkemizi dünyanın 19 farklı ülkesinde, 25 farklı şehrinde gururla temsil ettik. Her sene yeni hayaller kurduk. Bu hayalleri kendimize hedef belirledik ve belirlediğimiz hedefleri birer birer gerçekleştirdik. Artık göğsümüzde Vodafone gibi bir global markayla çok daha büyük hayallerimiz, çok daha büyük hedeflerimiz var. Kendimize dünyanın en iyi 10 espor kulübünden biri olma hedefi koyduk. Eylül ayında VALORANT ekosisteminde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kısaca EMEA bölgesinde yer almaya hak kazanan 10 espor kulübünden biri olduk.

Vodafone'un da desteği ile belirlemiş olduğumuz hedefe emin adımlarla ilerliyoruz. 8 senelik geçmişimizde ömür boyu unutmayacağımız zaferler yaşadık. Bu mükemmel ekibin yanında artık dilimizden anlayan, sektörü bizim kadar iyi bilen global ve çok güçlü bir marka var. 7'den 70'e herkesin gurur duyacağı başarılara imza atmak ve ülkemize, gençlerimize katkı sağlayacak projeler üretmek için sabırsızlanıyoruz. Vodafone ve FUT Esports ortaklığı hepimiz için hayırlı olsun.”

- Vodafone, esporda önemli iş birliklerine imza attı

Verilen bilgiye göre, Vodafone, espor alanında bugüne kadar pek çok sponsorluk gerçekleştirdi. 2017'de esporun güçlü takımlarından Bahçeşehir SuperMassive Esports iş ortaklığıyla ilk adımını atan Vodafone, 2018'de Riot Games ile daha kapsamlı ve büyük bir adım atarak Türkiye'deki en büyük profesyonel espor ligi Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi'ne isim sponsoru oldu.

2019 sonunda Türkiye Espor Federasyonu'nun düzenlediği ilk resmi espor turnuvası TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası'na ismini veren Vodafone, 2021'de oyun portföyüne Riot Games'in mobil oyunu Wild Rift'i kattı. Aynı yıl Lokum Games ile beraber Zula FreeZone CUP 2021'i gerçekleştiren Vodafone, 2022'nin ilk aylarında ise Free Fire 5G Turnuvası'nı düzenledi.

Vodafone FreeZone'a gelen tüm gençler, mevcut tarifelerine ek olarak gençlere özel sunulan faydalar dünyasına sahip oluyor. Bu faydalardan biri, internetinden yemeyen oyun uygulamaları. FreeZone'lular, bulundukları tarifeye göre +2GB (Faturasız Tarifeler ve Süper Uyumlu Tarifeleri için) ya da sınırsız (Red Tarifeleri için) GB hakkı kazanıyor. Vodafone'un sunduğu oyun uygulamaları içinde Twitch, Discord, PubG Mobile, League of Legends: Wild Rift, Teamfight Tactics Mobile, Zula Mobile ve Free Fire yer alıyor.

Vodafone FreeZone, GB faydasına ek olarak Her Şey Yanımda'da bulunan FreeZone Dükkan'da gamer'ların ihtiyaçlarını karşılayan, e-pinden aksesuara, çok sayıda üründe geçerli, FreeZone'lulara özel 100 TL alışverişe sepette 30 TL indirim de sunuyor. Vodafone ayrıca, internetten yemeyen uygulamalar özelinde düşük ping garantisi de sağlıyor. Vodafone'un sunduğu Garantili Bit Hızı (GBR-Guaranteed Bit Rate) özelliği ile network'ünde önceliklendirilen FreeZone'lular paketlerindeki oyunları düşük ping garantisiyle oynuyor.

Türkiye'nin en rekabetçi oyuncularını ve oyun dünyasının en popüler isimlerini bir araya getiren FUT Esports, 2014 yılında kuruldu. FUT Esports, mücadele ettiği branşlarda şimdiye kadar toplamda 35 kez şampiyonluğa ulaştı. FUT Esports takımları, online turnuvalara ek olarak dünyanın dört bir yanında 25 farklı şehirde LAN turnuvalarda mücadele etti. Toplam 58 oyuncusu bulunan FUT Esports'un branşları arasında FIFA, FIFA Pro Clubs, VALORANT, PUBG, PUBG Mobile, Apex Legends, Honor of Kings, TeamFightTactics, Hearthstones, Magic The Gatering, Legends of Runeterra yer alıyor. FUT Esports, VALORANT Champions Tour 2023'te yarışacak, dünya genelindeki 30 takım içinde yer alan 2 Türk takımdan biri konumunda bulunuyor.

- Metaversede mağaza açan ilk operatör

Yeni nesil perakende anlayışını benimseyen Vodafone, Decentraland'de açtığı Vodafone Metaverse Mağaza ile hem Vodafone Grubu ülkeleri arasında metaversede mağaza açan ilk ülke hem de Türkiye telekom sektöründe metaversede mağaza açan ilk operatör oldu. Kullanıcılar, mağazayı ziyaret ettiğinde Vodafone'un ürün ve hizmetlerine yeni nesil bir dijital deneyimle ulaşırken, aynı zamanda metaverse dünyasını keşfetme imkanına sahip oluyor.

Vodafone, Decentraland'de gerçekleştirdiği ilk canlı hibrit basın toplantısıyla Vodafone Metaverse Mağaza'daki ilk etkinliğini de gerçekleştirdi.