• Genel

20. Ulusal Makina Teorisi Sempozyumu Dicle Üniversitesi'nde başladı

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından Dicle Üniversitesi 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi’nde 20’ncisi düzenlen 'Ulusal Makina Teorisi Sempozyumu' başladı. Sempozyumun açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve akademisyenler katıldı.
20. Ulusal Makina Teorisi Sempozyumu Dicle Üniversitesi'nde başladı
Mehmet Aslan - Açılış konuşmasını yapan Dr. Öğretim Üyesi Mesut Hüseyinoğlu; "Bu sene yapılan etkinlikte çevrim içi ve yüz yüze sunumlar olacağını, toplamda 44 bildiri sunulacağını ve pandemi süreci ile hayatımıza giren uzaktan eğitim konusunda katılımcıların ilgisini çekebilecek 'Uzaktan Makina Teorisi Eğitimi' özel oturumu düzenleneceğini" ifade etti.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü MAKTED Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Gökhan Kiper; “20. kez düzenlenen bu sempozyumun devamını getirmeliyiz. Her yıl farklı üniversitelerin müracaat ettiği ve Türkiye’nin farklı yerlerinde düzenlenen, nev-i şahsına münhasır bir sempozyum olarak ön plana çıkmaktadır’’ dedi.

Mühendislik Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mehmet Siraç Özerdem; ‘’Makina teorisi ve dinamiğinin; makine alet ve cihazların, akılcı, bilimsel esaslara göre tasarlanıp imal edilebilmeleri için gerekli olan ve matematiksel modellerin geliştirilmesi esasına dayanır’’ dedi.

Prof. Dr. Kadir Turan, ‘’Makina teorisi sempozyumu olması sebebiyle, esasen makina mühendisliğinin en zor problemlerinden biri olan, enerjinin harekete dönüşmesini sağlayan sistemlerin tasarımı olarak görmekteyiz’’ dedi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, ulusal Makina Teorisi Sempozyumu (UMTS) 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde birincisinin düzenlenmesiyle hayata geçen, ulusal anlamda oldukça önemli bir sempozyum olan ve 2011 yılından itibaren IFTOMM (International Federaiton for the Promotion of Mechanism and Machine Science) Türkiye temsilcisi Makina Teorisi Derneği (MAKTED) çatısı altında düzenlenen organizasyonun 20’ncisinin Dicle Üniversitesi’nde yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Karakoç; ‘’Sempozyumun amacı, Makina Teorisi alanında çalışan akademisyen ve araştırmacıları bir araya getirerek bilgi paylaşımında bulunmalarını sağlamak ve bu alanda Türkçe kaynak oluşturulmasına katkı sunmaktır’’ dedi.
Yorum Yazın