TIC 600*160
  • Genel

2020'de Mars'ta 2 milyon Türk olacak

NASA, 2020 senesinde Mars’a göndereceği Rover uzay aracı için yeni bir proje başlattı. 'İsmini Mars'a Gönder' projesine katılım sağlayan ülkeler sıralamasına bakıldığında, Türkiye'nin 2,473,407 başvuruyla ilk sırada olduğu görülüyor.
2020'de Mars'ta 2 milyon Türk olacak
Kübra Yaşar - Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin, (NASA)'İsmini Mars'a Gönder' projesi tüm dünyada büyük ilgi gördü.

Türkiye'den rekor katılım

Projeye ilgi gösteren ülkeler sıralamasına bakıldığında, ilk sırada 2,473,407 başvuruyla Türkiye bulunuyor.

Türkiye'nin ardından Hindistan'dan 847,018 kullanıcı başvuruda bulunurken, üçüncü sırada bulunan ABD'den ise 753,522 başvuru yapılmış durumda.Mars için 'İkinci şans'

'İsmini Mars'a Gönder' projesi, 2015’de başlatılan ve 2018’de Mars’a gidecek araç olan 'InSight'la ismini yazdıramayan kullanıcılar için ikinci şans olarak nitelendiriliyor.

Göreve 5 Mayıs 2018’de başlayan 'InSight' adlı araç, tam 2.4 milyon insanın Mars’a adını göndermesine vesile olmuştu.

O zamanlar adını gönderemeyenlere ikinci bir şans tanındı.

Ancak proejiyi yanlış anlayan, 'İsmini Mars'a Gönder' projesiyle, Mars'a isimlerinin değil de kendilerinin gideceğini zanneden kullanıcılar mevcut.

Peki, 'NASA Mars'a isim gönderme kampanyası 2020' nedir? 

NASA'nın Kızıl Gezegen’le ilgili hız verdiği çalışmaları kapsamında, 2020’de Mars’a göndereceği Rover uzay aracı için 'İsmini Mars'a Gönder' projesini başlattı.

Uzay meraklılarını da projeye dahil etmek isteyen NASA, ‘İsmini Mars’a Gönder’ adlı kampanyayla tüm dünyada ilgi uyandırdı.Başvurular nasıl yapılıyor?

Proje dahilinde NASA’nın sitesine giren kullanıcılar, projenin yer aldığı sayfada ad ve soyadlarını yazdıktan sonra temsili bir ‘biniş kartı’na ulaşıyor.

Kullanıcılar Haziran 2020'de uzaya fırlatılacak olan Rover uzay aracına dijital olarak isimlerini yazdırıyor. Böylece isimleri Mars’a ulaşıyor.

NASA'dan Türkiye açıklaması

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Gezegen Bilimi Direktörü Lori Glaze, yaptığı açıklamayla Türkiye'deki yoğun katılımdan memnun olduklarını ifade ederek, "Bilimin sınırı yoktur, NASA her zaman yoğun uluslararası ilgiye ve uzay keşfinin heyecanına minnettardır."  diyerek NASA'nın Türkiye'ye yabancı olmadığını vurguladı.

Haziran 2020’de fırlatılacak olan Rover uzay aracının Şubat 2021’de Jezero kraterine inmesi planlanıyor.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın