TIC 600*160
  • Genel

33 yıllık husumet sona erdi

Bitlis’te, 33 yıldır süren kan davası binlerce kişinin katıldığı barış töreniyle sona erdi.Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Çallı köyünde Alpcanlar, Gündük ve Sevinç aileleri arasında 33 yıl önce başlayan dört kişinin yaşamını yitirdiği kan davası yapılan barışla son buldu.
33 yıllık husumet sona erdi
Sultan Gedik - BİTLİS / İHA - Halkların Demokrasi Partisi (HDP) ve diğer siyasi partilerin başlattığı aynı zamanda Demokratik İslam Kongresi imamları, DTK’nın barış komisyonu üyelerinin de yürüttüğü aileler arası barış arayışları barışla sonuçlandı.

Güroymak’ta bir düğün salonunda düzenlenen binlerce kişinin katıldığı barış törenine DBP Bitlis il eşbaşkanı Leyla Aysal, HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, Bitlis Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Olan, Güroymak Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan ve DBP, HDP Güroymak ilçe eş başkanları ve yöneticileri, DBP’li il ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Güroymak Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan, 33 yıldır aynı köyde yaşayan aileler arasında süren husumetin büyük tahribatlar yaşattığına dikkat çekti. Bölge insanını birbirine karşı kin ve nefreti değil barış ve kardeşlik duygularını her zaman beslemesi gerektiğini ifade eden Özkan, "Halkın birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu bu günlerde HDP ve DBP siyasi partiler öncülüğünde birçok kurum kuruluşun ve kanaat önderlerinin dahil olduğu barış arayışlarına aralarında 33 yıldır husumet bulunan Alpcanlar, Gündük, ve Sevinç ailelerinin de büyük bir olgunlukla samimiyet göstererek barışa karar vermelerinden onur duyduk” dedi.

Özkan’ın ardından konuşan HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı ise, “bölgede aileler arasında süren husumetlerin onlarca yüzlerce ailenin büyük tahribatlar yaşamasına neden oluyor.Bölgede yaşamın tüm alanlarında barışın ve huzurun inşası için özellikle HDP ve DBP’nin yürüttüğü aileler ve aşiretler arası barış arayışlarının her zaman barışla sonuçlanıyor. Güroymak’ta da uzun zamandır yürütülen barış arayışlarının binlerce kişinin katıldığı barışla sonuçlanmasının herkes açısından mutluluk verici bu hayırlı işte emeği geçen tüm kurum kuruluşlara kanaat önderlerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından aralarında husumet bulunan aile bireyleri tutulan Kur'an-ı kerimin altından geçtikten sonra el sıkışarak barıştı. Barış töreni okunan Kur'an sonrası verilen yemekle sona erdi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın