TIC HOLDING Header
  • USD 18.824
  • EUR 20.435
  • Altın 1165.962
  • BIST 100 5057.9
  • Genel

AB Sürecimiz ve Gençler İçin Fırsatlar Konferansı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen “AB Sürecimiz ve Gençler İçin Fırsatlar” başlıklı konferans Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı’nın sunumuyla 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
AB Sürecimiz ve Gençler İçin Fırsatlar Konferansı
Kaymakçı, Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır İl Temsilci Büyükelçisi  İbrahim Mete Yağlı,  Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç, rektör yardımcıları, üniversite öğrencileri ve akademisyenler ile bir araya geldi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç yaptığı konuşmada üniversitemizi tanıtarak, çeşitli üniversiteler ile işbirliği yapıldığını, yapılan uluslararası etkinliklerle farklı coğrafyadan birçok akademisyeni ağırladıklarını ifade etti. 

Hedeflerinden bahseden Karakoç, farklı kamu kurumları işbirliklerinden ve yapmayı planladıkları projelerden örnekler verdi.

Türkiye’nin AB üyeliğinin bir süreç olduğunu ve ülkemizin AB’ye önemli katkıları olacağını ifade eden Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Avrupa Birliği’nin sunduğu eğitim fırsatlarının önemine değindi.

AB’ye katılımın Türkiye’ye ticari, ekonomik, siyasi ve daha birçok açıdan fayda sağlayacağını, sosyal ve kültürel olarak zaten bir parçası haline geldiğimiz batı medeniyetine adapte olmakta zorlanmayacağımızı aktaran Kaymakçı, ayrıca olası bir katılımın gençler için ne gibi fırsat kapılarını aralayabileceğine dair bir bilgilendirme de gerçekleştirdi.

AB Sürecimiz ve Gençler İçin Fırsatlar" adlı konferansta AB'nin öğrencilere sağladığı fon, burs ve eğitim imkânları,  AB- Türkiye ortak projeleri, Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanabilecek kariyer fırsatları ile ilgili değerlendirmeler yapıldı.

Kaymakçı ayrıca, gençlerimizin AB sürecimizin çok önemli bir parçası olduğunu ve onların çabalarının sürece yaptığı olumlu katkıyı özellikle vurguladı.
Yorum Yazın