alexa verify

​Abdurrehim Heyit’in hayatta, Vakıf Başkanları konunun peşinde

Giriş Tarihi: 10.02.2019 23:49 Güncelleme Tarihi: 11.02.2019 00:04 0

Halkımızın yetiştirdiği büyük ozan Abdurrehim Heyit'in öldürüldüğü haberleri herkes tarafından yoğun tepkiyle karşılanmıştı. Çin Hükümeyi yine tepkilere dayanamayıp video paylaştı. Videoda ozan Abdurrehim Heyit'in bugün tarihli çekilmiş videosu var.

Haberin Videosunu İzle
Haber: - Konuyu sürekli takip eden İsa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı Doç. Dr. Ömer KUL, Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Dr. Muhittin Canuygur ve Doğu Türkistan Gençlik Derneği Başkanı Ilhan Turanlı olayla ilgili bildiri yayınladı.

Kamuoyunun bilgisine;
Bilindiği üzere Komünist Çin rejimi Doğu Türkistan’da her türlü iletişim aracını sıkı bir şekilde kontrol etmektedir. Telefon, internet, basın yayın, sosyal medya ve bütün iletişim araçları devletin kontrol ve sansürü altındadır. Cep telefonları da özel yazılımlarla sürekli kontrol edilmektedir. Yurtdışındaki akrabalarıyla devletin izni olmadan iletişim kuran herkes ağır bir şekilde cezalandırılmaktadır. Türkiye’de ve diğer ülkelerde yaşayan Doğu Türkistanlılar akrabalarının ve sevdiklerinin akıbeti hakkında bilgi alamamaktadırlar. Özellikle milletimizin can damarları olan aydın, alim, sanatçı ve akademisyenlerimiz hakkında kulağımıza gelen kayıp ve cezalandırma haberleri bizi derinden sarsmakta ve endişelendirmektedir.

Bu bağlamda, 25 Eylül 2018 tarihinde kaybolan İnterpol’un Çinli başkanı Meng Hongwei’nin durumunun karısının Eylül sonunda basına yaptığı ‘kocamdan günlerdir haber alamıyorum, çoktan ölmüş olabilir bunlar acımasız, bunlar kirli, bunlar her şeyi yapabilir’ şeklindeki basın açıklaması ve İnterpol’un 5 Ekim 2018 tarihindeki Başkanlarının hayatından endişe ettiklerine yönelik açıklamasından sonra 7 Ekim 2018 tarihinde Çin yönetimi  ‘yasaları ihlal ettiği şüphesiyle soruşturmaya alındığını’ açıklamış ve böylece durumu ortaya çıkmıştır.

 Halkımızın yetiştirdiği büyük ozan Abdurrehim Heyit’in tutuklandığı, 8 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve onu ziyaret eden kardeşinin durumu hakkında söylediği endişe verici sözler ile ilgili aldığımız duyumlar bizi derin bir kaygı ve endişeye sevk etmiştir. 

Konuyu açıklığa kavuşturmanın tek yolunun İnterpol Başkanı olayında olduğu gibi Çin’i bu konuda bir açıklamaya zorlamak olduğu tarafımızdan değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Abdurrehim Heyit’in öldürüldüğü yolunda sosyal medya hesaplarından yapılan haberlere bilinçli olarak tarafımızdan müdahale edilmemiştir. 

Sonuçta kamuoyu tepkisinden korkan Çin yönetimi açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Abdurrehim Heyit’in hayatta olduğunu öğrenmeye sevinmekle beraber, bundan sonraki süreçte, keyfi olarak mesnetsiz iddialarla içerde tutulan milyonlarca kardeşlerimizle beraber derhal serbest bırakılmasının gerektiğini ifade etmek isteriz. 
Abdurrehim Heyit'in Çin yönetimi tarafından servis edilen videoda söylediği sözlerin baskı ve tehdit altında verildiği alenen ortada olup, tarafımızdan bir değerinin olmadığını ayrıca belirtmek isteriz.

Ozanımızın hayatta olduğuna tabiki sevindik. 

Ancak bu Çin’in izlediği zulüm ve asimilasyon politikası gerçeğini değiştirmediği gibi Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramını görmemezlikten gelmemizi de gerektirmemektedir.

Heyit’in ölümü haberi üzerine Türkiye’de oluşan kamuoyu Çin tarafından önemsenmiş olacak ki bu videonun yayımlanmasına ihtiyaç duyulmuştur. 

Bu durum Doğu Türkistan için yapılacak çok şey olduğununun en bariz kanıtıdır.

Saygılarımızla...

Doç. Dr. Ömer KUL  (İsa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı)
Dr. Muhittin Canuygur  (Doğu Türkistan Vakfı Başkanı)
Ilhan Turanlı  (Doğu Türkistan Gençlik Derneği Başkanı)

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90